čtvrtek 6. května 2021 Radoslav

V Neratově letos rozšíří nabídku služeb pro turisty. Otevře se i nové informační středisko

V Neratově v Orlických horách letos rozšíří nabídku služeb pro turisty. Pokud to vládní opatření dovolí, na jaře otevře nové informační středisko, do letních prázdnin nově postavený společenský dům U Proroka a do konce roku na vyhrazených plochách přibude asi stovka parkovacích míst. Celkové náklady na tyto projekty jsou více než 48 milionů korun, většinu z nich pokryjí dotace.

Neratov, který je známý obnoveným barokním poutním kostelem s charakteristickou prosklenou střechou, se v posledních letech stal oblíbeným cílem turistů z celé ČR. "Dům U Proroka by měl být zprovozněn do června. Během dubna počítáme ještě s úpravami povrchů kolem domu, v květnu předpokládáme kolaudaci," řekl Antonín Nekvinda ze Sdružení Neratov.

Společenský dům s parkovištěm pro 20 automobilů a infocentrum jsou investicemi Sdružení Neratov, které se od počátku 90. let snaží stejnojmennou vysídlenou osadu oživit. Společenský dům za 36 milionů korun bez započtení daně má ve stále navštěvovanější horské obci zvýšit ubytovací a restaurační kapacity. "Bude tam ubytování, bistro, velký společenský sál, sociální zázemí, chráněná dílna a také dílna pro pivovar. Dvě třetiny nákladů tvoří úvěr, jednu třetinu naše investice,” řekl Nekvinda.

Na rozdíl od domu U Proroka je infocentrum součástí projektu Česko-polská Hřebenovka podpořeného evropskými penězi. V Neratově v rámci projektu dříve vznikl most přes Divokou Orlici pro pěší, cyklisty, vozíčkáře a lyžaře. “Infocentrum vyšlo na 7,5 milionu korun s DPH a vzniklo na místě staré čističky. Více než 90 procent nákladů pokryla Česko-polská Hřebenovka,” řekl Nekvinda.

V objektu bude kromě informačního centra také menší sál pro výstavy či přednášky a sociální zařízení pro návštěvníky.

Letos vzniknou v Neratově dvě parkoviště, kromě toho u společenského domu asi pro 20 aut, také parkoviště pro 85 aut vlevo od silnice směrem do Orlického Záhoří. Větší parkoviště buduje obec Bartošovice v Orlických horách, pod kterou Neratov spadá. “V létě by parkoviště vlevo od silnice na Záhoří mělo být hotové. Náklady jsou asi 4,5 milionu korun. Královéhradecký kraj nám na to dal 90tiprocentní dotaci. Dříve se tam parkovalo divoce,” řekl starosta Bartošovic Luboš Tylš.

Obec podle něj reaguje na zhoršující se dopravní situaci v Neratově. “Neratov se stal turisticky zajímavým místem. Zvláště v letních měsících je to problém, lidé parkují všude, kde se dá,” řekl starosta.

V Neratově už sdružení vybudovalo pivovar, funguje tam ubytování, hostinec, obchod. Sdružení Neratov pomáhá zdravotně postiženým včetně lidí s lehkým a středně těžkým mentálním postižením. Sdružení má ve všech svých střediscích, tedy nejen v Neratově, dohromady asi 250 zaměstnanců, většinu tvoří lidé s handicapem.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto hkregion.cz

Štítky ČR, stavby, správa, církve, rekreace, Neratov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.