neděle 17. října 2021 Hedvika

POLITICKÁ KORIDA: Co s prostorem kolem Rozárky v Hradci Králové? Jak to vidí politici ve vedení města?

V několika posledních dnech se v Hradci Králové oživilo téma Rozárka. Na začátku představil architekt David Vávra svůj záměr vybudovat na lokalitě restauraci a celoroční sjezdovku. O využití svahu nad Hradcem Králové se mluvilo několikrát. Nikdy se však nedošlo ke konkrétnímu výsledku. Hradecká Drbna proto oslovila jednotlivé zastupitelské kluby a zeptala se na jejich názor.

Otázka: V Hradci Králové se už několikrát mluvilo o využití lokality Rozárka. Naposledy v souvislosti s návrhem architekta Vávry, který by chtěl pozemky dlouhodobě pronajmout. Jaké by bylo nejlepší využití tohoto místa?

Odpovědi nejsou redakčně upraveny a jsou řazeny podle data a času doručení do redakce. Neodpověděli Lubomír Štěpán (KSČM) a Aleš Dohnal (Piráti).


Zdeněk Fink (HDK)

Celý hřeben kopce sv. Jána je podle nás vhodným místem pro rekreaci a volnočasové aktivity obyvatel města. Ke konkrétnímu projektu na Rozárce se zatím mohu těžko vyjadřovat, v druhé polovině března jsme domluveni s investorem na tom, že nám bude prezentovat detailní záměr a odpoví na naše otázky. Poté budeme moudřejší a budeme také schopni případně diskutovat nad dalším postupem.

Martin Hanousek (Zelení)

Jako zastupitel města vůbec nevím o tom, že by si pan architekt Vávra snad chtěl pronajmout městské pozemky na Rozárce. Bohužel jsme se jako zastupitelé ani oficiálně dosud o žádných záměrech v této lokalitě od vedení města nedozvěděli, ačkoliv snad měla dokonce v prostorech magistrátu proběhnout jakási prezentace nějakého záměru. Jsme za to, aby se otevřeně diskutovalo o případných různých využitích tohoto cenného městského prostoru. Víme, že Rozárka má i řadu problémů – včetně nedořešeného vlastnictví nemovitosti pod tímto svahem (v minulosti město odmítlo odkoupit nezkolaudovaný objekt v soukromém vlastnictví na městských pozemcích). Stálo by za to před dalšími záměry dořešit právě majetkoprávní vztahy v území.

Alexandr Hrabálek (ODS)

S návrhem architekta Vávry jsem se seznámil před několika dny a považuji ho za vynikající. Jednak z hlediska architektonického, neboť se jedná o návrh velmi zdařilý, ale také návrh, nad kterým bude možné diskutovat. Na tomto kopci byl, pokud si pamatuji, vždy umělý lyžařský svah, který ovšem v posledních letech velmi zchátral. Vytvoření nové umělé lyžařské plochy, samozřejmě na současné technologické úrovni, by bylo renesancí využití této lokality. Vzniklo by tak nové místo pro atraktivní rekreaci a sportovní vyžití dětí, dospělých a samozřejmě také celých rodin. Byl by to další prostor, kde by děti a mládež mohli smysluplně a aktivně trávit svůj volný čas.

Velmi bych se přimlouval za to, aby investor a architekt dostali možnost tuto akci zrealizovat, a aby město tuto lokalitu poskytlo do časově i cenově přiměřeného nájmu. Jde o věc, která prospěje především Hradečákům a město, rozhodnutím rady a zastupitelstva, by jim takovou aktivitu mělo umožnit.

Aneta Maclová (Koalice pro Hradec)

Obnovu lyžařského svahu na kopci sv. Jana v Koalici pro Hradec vítáme. Měli jsme tuto myšlenku již v našem volebním programu v letech 2010-14. Shlédli jsme prezentaci investora Petra Smoly a se záměrem souzníme z více důvodů. Projekt přinese nový zábavný prostor pro trávení volného času zejména rodinám s dětmi – celoroční lyžování, místo pro setkávání, zachová nádherný výhled na město, ve spojení s nedalekou hvězdárnou a planetáriem výrazně zatraktivní město pro občany i z jiných městských částí či návštěvníky Hradce. Toto cenné území bude i nadále v majetku města, nebude vystaveno nevhodné zástavbě. Výhodou je i to, že investice vložená do projektu a ani jeho provoz nijak nezatíží městskou pokladnu, město ještě získá finance za pronájem. Investor plánuje zahájit provoz nového areálu právě v roku 50. výročí založení toho původního. Takže i pamětníci sjezdového lyžování v Hradci mají šanci si po letech zde znovu zalyžovat.

Pavel Marek (ANO

Rozárka je jedno z nejkrásnějších míst v Hradci Králové. Je to místní název pro střední část kopce svatého Jana na Novém Hradci Králové, kde se naskýtá nádherný pohled na město a občas až na vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Zde byla v 70. letech 20. století vybudována sjezdovka a v minulosti byla plnohodnotným lyžařským areálem s vlastním vlekem a osvětlením pro noční lyžování s umělohmotným povrchem. Město si čím dál víc uvědomuje význam tohoto jedinečného místa. Proto určitě vítá jakékoliv aktivity ve snahách o její oživení. V roce 2016 se uskutečnila i architektonicko-krajinářské soutěži na využití této lokality. Zvítězil návrh Davida Jánského a Štěpánky Úlehlové, ale město s ním již dále nepracovalo. Nově přišel návrh od architekta Davida Vávry, který minimálně opět rozproudí diskuse o využití této unikátní lokality, a to je dobře. Rozárka je všech. Proto by město mělo klást hlavně důraz na to, aby tak do budoucna zůstalo.

Vrátí se Rozárce sláva ze 70. let minulého století? Nový návrh mluví o vyhlídkové restauraci a celoročním lyžování

Když se v Hradci Králové začne mluvit o revitalizaci kopce Rozárka, většina místních už nevěří. Pokusů o obnovu této lokality bylo hodně, žádný z nich se ale nedotáhl do konce. S odvážným plánem nyní přišel architekt David Vávra s Petrem Smolou....

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Petr Smola

Štítky POLITICKÁ KORIDA, Hradec Králové, Rozárka, záměr, názor, politika, zastupitelský klub, využití, návrh

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.