neděle 20. června 2021 Květa

Klaus strávil víkend v uzavřeném Trutnovsku. Hrozí mu další pokuta za nedodržení nařízení

Bývalý prezident Václav Klaus po vyhlášení uzávěry Trutnovska strávil víkend ve svém bytě v lyžařském středisku Černý Důl. Podle Petra Macinky z Institutu Václava Klause exprezident vládní nařízení neporušil, podmínky cesty předem konzultoval s policií. Na záležitost upozornil web Seznam Zprávy na základě sdělení ředitelky pražské hygieny Zdeňky Jágrové.

Hygienici informace o Klausově pobytu zjistili při trasování. Městskému úřadu v Trutnově pak dali podnět k prověření, zda tím neporušil vládní nařízení. Macinka označil podnět za absurdní. Devětasedmdesátiletý exprezident byl na koronavirus pozitivně testován 23. února, uzávěra Trutnovska platila od 12. do 28. února.

Podnětem hygieniků se bude zabývat Městský úřad Vrchlabí. Tajemník vrchlabské radnice Pavel Řehák řekl, že podnět hygieniků původně přišel na trutnovskou radnici, která jej ale začátkem týdne postoupila do Vrchlabí, ke kterému je Černý Důl místně příslušný. "Bude probíhat standardní přestupkové správní řízení. Proběhne dokazování a bude se zjišťovat, zda je přestupek prokázaný," řekl tajemník.

Hygienici po pozitivním testu na koronavirus prověřovali, s kým a kde se bývalý prezident poslední dny před testem stýkal. Klaus jim podle Macinky sdělil, že byl v Černém Dole na Trutnovsku. Vládní opatření neumožňovalo pobyt na území okresu těm, kdo tam nemají trvalý pobyt. Ze zákazu bylo několik výjimek, které se týkaly například cesty do práce, pobyt na chatě či víkendovém bytě neobsahovaly.

Mluvčí Institutu Václava Klause webu podnět hygieny označil za "tragikomický doklad absurdity dnešní doby". Macinka řekl, že Klaus se před cestou dotázal policie, za jakých podmínek se může na Trutnovsko vydat. Dozvěděl se podle něho, že potřebuje výpis z katastru k danému bytu. Podle Macinky si Klaus výpis opatřil a do Černého Dolu jel až o týden později.

"Při vjezdu na území okresu Trutnov byl dokonce kontrolován policejní hlídkou, která zmiňované dokumenty na místě prověřila," řekl webu Macinka. Kritizoval i to, že trasováním hygienici nehledají jen další nakažené, ale skrytě pátrají i po přestupcích.

Klaus v minulosti několikrát vystupoval na veřejnosti bez roušky nebo jiné ochrany obličeje. Kvůli říjnovému vystoupení bez roušky před Obecním domem v Praze dostal na konci ledna pokutu 10 tisíc korun od pražské hygienické stanice. Proti rozhodnutí podal odpor. V lednu se pak zúčastnil protestu na Staroměstském náměstí, kde bylo několik tisíc lidí. Mimo jiné se bez roušky fotografoval s ostatními účastníky demonstrace. Svůj odpor proti vládním protiepidemickým opatřením Klaus v minulosti označil za formu občanské neposlušnosti.

Bývalému prezidentovi skončila minulý týden v pátek povinná karanténa kvůli jeho nákaze koronavirem. Kromě vyšetření v Ústřední vojenské nemocnici se léčil doma běžně dostupnými medikamenty.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Trikolora

Štítky Václav Klaus, Trutnovsko, porušení, pokuta, nařízení, COVID-19, policie, Vrchlabí, trasování

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.