Pracovníci České inspekce životního prostředí (ČIŽP) na východě Čech loni udělali 1682 kontrol, při kterých uložili 303 pokut ve výši téměř 10 milionů korun. Nejvyšší pokutu, 600 tisíc korun, dostala společnost Jasobal za výrobu bublinkové fólie bez povolení v Pardubicích.
Podle ředitele hradeckého inspektorátu ČIŽP Lukáše Trávníčka jde už o třetí pokutu, kterou firmě inspektoři uložili. „Firma se totiž po našem zákazu výroby v květnu 2016 přesunula z Chrasti u Chrudimi do Pardubic, kde dále nelegálně vyráběla. Dříve jsme jí dali dvě pokuty ve výši 70 tisíc a 120 tisíc korun," řekl Trávníček.
Nyní inspektoři prošetřují podnět na její činnost i v novém působišti v Klášterci nad Orlicí na Orlickoústecku. Od loňského 23. května Jasobal vyráběl bublinkovou fólii legálně opět v původním místě v Chrasti u Chrudimi. Nakonec totiž firma požádala o povolení a Krajský úřad Pardubického kraje jí vyhověl. Povolil ale pouze zkušební provoz do konce dubna 2018, a firma tak provoz znovu přestěhovala.
Druhou nejvyšší sankci, 300 tisíc korun, vyměřil oblastní inspektorát dvěma subjektům. Developerskou společnost Conmaco Mísečky pokutoval za to, že při stavbě horských apartmánů v Horních Mísečkách v Krkonoších navezla zeminu ze stavby i mimo místa vymezená Správou Krkonošského národního parku (KRNAP). Vedlo to ke zničení chráněných rostlin a poškození přírody v KRNAP. Pokutu 300 tisíc korun od inspekce loni dostala i firma EKO-CONTAINER SERVICE za to, že ve svém areálu v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku bez povolení nakládala s použitými kontejnery a sudy znečištěnými různými chemikáliemi.
Inspektoři v Královéhradeckém kraji provedli loni 872 kontrol a uložili 197 pravomocných pokut v celkové výši 6,2 milionu korun, v Pardubickém kraji to bylo 810 kontrol a 106 pravomocných pokut za 3,78 milionu korun.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.