čtvrtek 25. února 2021 Liliana

Registrační systém k očkování se od února nebude otevírat pro lidi pod 80 let

Registrační systém k očkování proti covidu-19 se od února pro lidi pod 80 let či chronicky nemocné pacienty nespustí, jak se původně plánovalo. Otevře se, až bude dost vakcín a podle zájmu osmdesátníků a starších o očkování. Novinářům to řekl premiér Andrej Babiš (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici, kde dostal druhou dávku vakcíny.

Podle předsedy vlády nyní nemocnice budou ještě řešit, jak zajistí očkování pacientů, kteří do nich docházejí.

V Česku podle údajů statistického úřadu žije kolem 440 000 lidí nad 80 let. Od 15. ledna se mohou registrovat v internetovém očkovacím systému. Podle Babiše se jich zapsalo zatím asi 183 000 a zhruba 100 000 čeká na přidělení termínu. Pro ostatní se měl systém otevřít původně 1. února.

"My určitě nebudeme otevírat nějaké nové registrace, myslím kategorie občanů, protože zkrátka tuto kategorii (nad 80 let) budeme očkovat dlouho," uvedl Andrej Babiš. Dodal, že starší seniory, kteří se nezaregistrují, bude nejspíš potřeba kontaktovat.

Česko dostalo zatím kolem 250 000 dávek. Zhruba čtvrtina dávek tak zatím není spotřebovaná. Podle údajů mini ministerstva zdravotnictví bylo dosud v Česku provedeno 192 267 očkování. "Není problém ve schopnosti očkovat, ale problém je naorganizovat to správně. To je odpovědnost jednotlivých očkovacích míst a center, aby si to nějak naorganizovaly, aby to vyšlo na druhou dávku," uvedl Babiš.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný v pátek oznámil, že Česko dostane v příštích třech týdnech od firmy Pfizer/BioNTech vakcíny méně. Původně plánovaný počet dávek očkovací látky by se měl dorovnat do poloviny února, pak by se měl zvýšit. Firma Pfizer/BioNTech v polovině ledna dočasně dodávky v celé EU omezila kvůli navýšení výrobních kapacit.

Plat vakcíny a lahviček by podle Blatného mělo dorazit do ČR asi o pětinu méně. Při používání šesti dávek místo původních pěti by se ale měl zachovat plánovaný počet naočkovaných. Od dubna by pak měly být zásilky vyšší, než se původně plánovalo. 

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Zuzana Reifová

Štítky očkování, premiér Babiš, registrační systém, nedostatek vakcín

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.