čtvrtek 25. února 2021 Liliana

Vedení města zůstává beze změn. Odvolání náměstků zastupitelé nepodpořili

Vedení města Hradce Králové zůstalo po dnešním zasedání zastupitelstva stejné. Menšinová koalice tvořená ANO a ODS ani opozice nezískali dost hlasů pro své návrhy na odvolání radních města. Personální změny ve vedení radnice zastupitelstvo řeší od loňského listopadového rozpadu vládnoucí trojkoalice, z níž pro neshody s hnutím ANO odešlo tříčlenné uskupení Zelení a Změna pro Hradec.

ODS se včera pokusila odvolat z vedení města náměstka primátora Martina Hanouska (Zelení) a radního Adama Zárubu (Změna). Zastupitelé ale odmítli tento bod zařadit na program jednání. ODS neúspěšně navrhovala odvolat Hanouska a Zárubu již loni na zasedání zastupitelstva 7. prosince.

Naopak opoziční zastupitel Jiří Sova (za Hradecký demokratický klub) navrhl z rady města odvolat Jiřího Langera (ANO), o což se HDK snažilo již 7. prosince. Opoziční zastupitelé tvrdili, že Langer jako podnikatel v oboru inženýrských činností se údajně dopustil při výkonu funkce radního střetu zájmů. Langer střet zájmů odmítl a řekl, že vždy pracoval ve prospěch města. Odvolání Langera zastupitelé neschválili.

Protože neprošlo odvolání Hanouska ani Záruby, tak již vůbec nepřišel na pořad jednání návrh ODS zvolit za nové členy rady zastupitelku Libuši Friedlovou (ANO), zastupitele Jiřího Kose (ODS) a zastupitele Martina Soukupa (ODS). Novými náměstky primátora se podle návrhu ODS měli stát Soukup a radní Pavel Marek (ANO).

Hradecké ANO má konkrétní návrh na novou koalici. ODS předloží seznam nových náměstků

Ani po 20 dnech od rozpadu vládnoucí koalice v Hradci Králové není jasno, jaké politické uskupení město povede. I přesto má hradecké hnutí ANO přesnou představu o tom, jak by mělo vedení krajské metropole vypadat. Na posty náměstků chce své členy.

Zastupitelé včera zvolili radního Adama Zárubu do funkce zastupitele určeného pro pořízení územního plánu města. Záruba nahradil Jiřího Langera, kterého opozice za pomoci Zelených a Změny zbavila této funkce na zasedání 7. prosince. Pro Zárubu včera hlasovali s výjimkou ANO všichni zbývající zastupitelé. Na tvorbě územního plánu bude Záruba spolupracovat s hlavním architektem města Petrem Brůnou. Město nový územní plán připravuje od roku 2009.

Dosud jedinou změnou ve vedení města po rozpadu trojkoalice zůstává odvolání náměstkyně primátora Věry Pourové (ANO) na zasedání 7. prosince. Rada města má nyní deset členů a je složená ze čtyř lidí z ODS, čtyř z ANO a dvou z uskupení Zelených a Změny pro Hradec.

Zastupitel Soukup v diskusi uvedl, že opozice, do níž od konce listopadu patří i Zelení a Změna, disponuje většinou 21 hlasů a není jasné, co bude dál. Opozici vyzval, ať do příštího jednání přijde s nějakým návrhem. "Když vás někdo požádá, abyste nastoupili do vlády, tak vy nechcete," doplnil směrem k opozici Langer. Podle Hanouska by v Hradci Králové měla vzniknout široká koalice bez ANO a KSČM.

Krátce po rozpadu trojkoalice si ANO a ODS potvrdily, že jsou připraveny pokračovat ve vedení města spolu. Současně řekly, že budou hledat nového koaličního partnera, což se jim dosud nepodařilo.

Hnutí ANO, které komunální volby v Hradci Králové vyhrálo, má v zastupitelstvu 11 mandátů, ODS pět mandátů a Změna pro Hradec a Zelení tři mandáty. Hradecký demokratický klub (HDK) má sedm mandátů, Piráti pět mandátů, lidovecká Koalice pro Hradec má tři mandáty a KSČM také tři.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Zdeněk Puš

Štítky správa, personální, Hradec Králové, zastupitelstvo, odvolání, hlasování, město, magistrát

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.