Pá 28. 8. 2026Augustýn
Zprávy

V Krkonoších platí druhý stupeň lavinového nebezpečí. Na hřebenech je téměř metr sněhu

ČTK2 minuty čtení14. 1. 2021, 17:10
ilustrační foto
ilustrační foto · Foto: Pixabay.com

Lavinové nebezpečí v Krkonoších po sněžení dnes vzrostlo na druhý stupeň z pětibodové škály. Za posledních 24 hodin na horách napadlo kolem 30 centimetrů sněhu. Při druhém lavinovém stupni jsou podmínky pro túry převážně bezpečné.

"Na hřebenech Krkonoš je 40 až 70 centimetrů sněhu," uvedl lavinový specialista Horské služby Krkonoše Robert Dlouhý. Kvůli epidemii koronaviru je od 27. prosince z nařízení vlády zastaven provoz lyžařských areálů a dalších turistických služeb. Pohyb turistů po horách pěšky či na běžkách nijak omezen není.

Sníh padal při silném severozápadního větru, takže více ho leží na závětrných svazích a ve žlabech. Na severních svazích sníh napadl na několika centimetrovou vrstvu takzvaného hranatého sněhu z prvního sněžení. "Vlivem silného větru se vytvořily desky z navátého sněhu. Zde je stabilita sněhové pokrývky nízká. Dnes bude dál sněžit, mohou se vyskytnou deskové laviny," uvedl Dlouhý.

Uvolnění laviny je podle něj možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. "Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá. Dají se očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu," uvedl Dlouhý.

Lavinové nebezpečí bylo v Krkonoších v nynější zimní sezoně poprvé vyhlášeno 4. ledna, od kdy platil první stupeň. Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Poslední obětí laviny v Krkonoších se 5. února 2015 stal při sjíždění Malé Studniční jámy osmadvacetiletý skialpinista. Před ním lavina v Krkonoších zabila na konci prosince 2008 šestatřicetiletou skialpinistku, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Hradec v Evropě končí. Panathinaikos rozhodl o postupu z penalty v prodlouženíFotbal

Hradec v Evropě končí. Panathinaikos rozhodl o postupu z penalty v prodloužení

Fotbalisté Hradce Králové v odvetě závěrečného 4. předkola Konferenční ligy podlehli doma Panathinaikosu 1:2 po prodloužení a v součtu s úvodní remízou 2:2 v soutěži končí. V páté minutě nastavení prodloužení rozhodl z penalty Cyriel Dessers, který v 72. minutě otevřel skóre. Za domácí se prosadil v závěru základní hrací doby Vladimír Darida.

Z regionální firmy vyrostl jeden z největších hráčů českého stavebnictví. Letos slaví 35 letSpolečnost

Z regionální firmy vyrostl jeden z největších hráčů českého stavebnictví. Letos slaví 35 let

Společnost SYNER si letos připomíná 35 let od svého založení. Během tří a půl dekády vyrostla z regionální firmy v jednoho z nejvýznamnějších dodavatelů stavebních projektů v České republice. Dnes zaměstnává více než 500 lidí, působí prostřednictvím čtyř poboček napříč republikou a aktuálně realizuje 36 zakázek v souhrnné hodnotě téměř 40 miliard korun.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook