sobota 15. května 2021 Žofie

Díky kompenzacím přežijeme, tvrdí skiareály. Stát mezi ně rozdělí jednu miliardu

Asociace horských středisek (AHS) přivítala vládou přijatý program kompenzací za nucené uzavření kvůli covidu. Bez státní pomoci by podle asociace mnoho areálů nemuselo nynější uzavření přežít. Vlekaři věří, že se epidemická situace postupně uklidní a provoz vleků lanovek budou moci opět spustit.

"Přijetí kompenzačního programu pro lyžařské areály velmi vítáme. Jsme rádi, že vláda vyslyšela naše argumenty, že jsme specifický obor, který má sezonnost a vysokou nákladovost. Areálů je několik stovek a jsou v nezáviděníhodné situaci," řekl ředitel asociace Libor Knot. Jiné kompenzační programy, kde se dotace počítají podle zaměstnanců, by byly pro vlekaře podle něj jen velmi obtížně využitelné.

Knot připomněl, že od prvního nuceného uzavření loňského 13. března byla střediska v provozu jen devět dnů ve druhé polovině loňského prosince. "Náklady jsou přitom obrovské, jak na nájmy či splátky a leasingy, tak na provozní výdaje jako zasněžování a rolby," řekl. Bez státní pomoci, i když bude sanovat jen část ztrát, by byly areály podle Knota ve velkých problémech. "Mnoho z nich by to nemuselo přežít," řekl.

Vlekaři jsou podle něj připraveni areály za dodržení přísných epidemických opatření opět otevřít podobně jako třeba v Rakousku. "V lednu lidí tolik nebude, nemáme ubytování, cizince, školní zájezdy. Jsme připraveni to zvládnout," řekl. Věří, že do 22. ledna, kdy má skončit nouzový stav, epidemie začne klesat a situace nazraje k opětovnému spuštění provozu. "Jakékoliv provozování, byť za těchto okolností, je pro nás významně lepší než v podstatě jakákoliv kompenzace. Peníze se vydělávají za provozu, a nikoli když je vypnuto," řekl.

Za dobré považuje dojednané podmínky ředitel Ski bižu Pavel Bažant, která provozuje tři největší lyžařská střediska v Jizerských horách.

"Myslím, že je to maximum, co jsou ochotní nám dát," řekl. Dodal, že provozovatelé středisek požadovali vyšší kompenzace, ale vládou schválené podmínky jsou výrazně lepší než v návrhu minulý týden. Kompenzace by měla podle Bažanta stačit, aby střediska přežila, než zahájí provoz. "Abychom to ustáli, tak se řeší provozní úvěry a odklady splátek. Na to to (kompenzace) není. A pokud nás pustí a pojedeme aspoň únor, březen, tak snad ten rok vyjde," dodal.

Provozovatelé sjezdovek na Vysočině oslovení vesměs uváděli, že se s kompenzacemi schválenými vládou ještě nestačili seznámit. "Jsem ráda, že se aspoň pro něco rozhodli, že nějaké kompenzace budou," řekla Magda Vaňková, která se stará o sjezdovky v Lukách nad Jihlavou a na Křemešníku u Pelhřimova. Dodala, že vláda mohla mít návrh připravený dřív; s výrobou technického sněhu se začínalo koncem listopadu. "Strategii na to, že skiareály přeruší provoz, mohli mít už před lyžařskou sezonou a nemuseli nás nechat ve stresu," řekla.

Podle provozovatelů Skiareálu Lipno vládní návrh zřejmě plně nedorovná ztrátu z uzavření areálů. "Podle prvotních informací administrativa na žádání kompenzací není zrovna jednoduchá, takže si budeme muset asi najmout externí specialisty, kteří nám s tím pomohou," řekla za Skiareál Lipno Olga Kneiflová.

Pro provozovatele vleků a lanovek je v programu COVID sport III Lyžařská střediska vyčleněna jedna miliarda korun. Na základní vleky bude na jedno místo podpora 210 korun, na neodpojitelné lanové dráhy připadne 340 korun a pro odpojitelné lanové dráhy 530 korun za den provozu. Nejvyšší možná denní podpora je dále určena částkou vypočtenou jako 50 procent běžného průměrného denního nákladu provozu střediska za uplynulé tři sezony. Příjemci bude za den náležet nižší z vypočtených částek.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto FB: Skiareál Špindlerův Mlýn

Štítky ČR, turistika, rekreace, vláda, hospodářství, koronavirus, hory, Asociace horských středisek, 2.VERZE, AUDIO, VIDEO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.