čtvrtek 21. ledna 2021 Běla

Do Česka dorazí silné mrazy. Teploty mají klesnout až k mínus dvaceti stupňům

Zatímco se teploty v těchto dnech dostávají v Krkonoších i pod mínus deset stupňů Celsia, na konci týdne tu naměříme jednou tolik. Rtuť teploměrů klesne na horách místy i ke dvaceti stupňům pod nulu.

V nížinách budou ranní teploty ojediněle i kolem mínus patnácti. Přes den se budou pohybovat mezi nulou a mínus pěti stupňů Celsia. Právě noční a ranní mrazy budou komplikací pro řidiče, kteří nemají v pořádku autobaterii. Ta patří mezi nejvíce namáhanou součást vozu.

Kvůli mrazům se dají očekávat komplikace i na železnici a na silnicích.

V mrazu ztrácí rychle svoji kapacitu a může se stát, že ráno svoje auto nenastartujete. Podle odborníků je dobré v krizovém okamžiku před nastartováním zapnout na chvíli světla a rádio. Malý odběr elektřiny totiž zahřeje baterii, a právě to může stačit k nastartování.

V úterý zasáhne západní polovinu ČR sněžení a silný vítr. Varování platí pro celý kraj

Pro celý Královéhradecký kraj platí od zítřejšího rána varování před silným větrem, sněhem a ledovkou. Řidiči tak budou muset počítat například s tvorbou sněhových jazyků. Podle aktuální předpovědi může na západní polovině České republiky...

Do ostřikovačů je potřeba nalít zimní směs, která zabraňuje zamrznutí a vydrží i teplotu -35 stupňů Celsia.

Mráz také neprospívá domácím mazlíčkům, kterým bychom měli obléknout zimní obleček. Týká se to především těch krátkosrstých.

Hodnocení článku je 64 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky mráz, teplota, autobaterie, ČR

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Nyky Nowak

Takové mrazy pamatuji naposled v době, kdy jsem cigarety vyměnil za běžky. A to už je hezkých pár let. Takže nechť takové mrazy zase přijdou. Maximálně budu muset najít čepici, kterou nasazuji až při poklesu teplot pod -15°C. A ;o)

čtvrtek, 14. ledna 2021, 12:56

Daniela Turková

Jednou tolik není jedenkrát tolik. Tudíž pokud někdo napíše jednou tolik, použije se znaménko + a ne x. 1+1=2 ????

čtvrtek, 14. ledna 2021, 08:51

Johny Rambo

a kdo si pamatuje v praze při stavbe Sazka areny tedka už O2 Areny tak bylo pře zimu taky -20c a taky jsem to přežili no hold je zima a globalni oteplovani co by jste dělali na ALIAŠCE kde maj celoročně -50c a snich ?

středa, 13. ledna 2021, 03:22

Vlad Uher

Jednou tolik je správně .

úterý, 12. ledna 2021, 22:37

Radek Radek

Vladimír Mařan: Mýlíte se, ač se to zdá nelogické. Spojení „jednou tolik“ je po celá staletí zažité a znamená „opakované množství původní hodnoty“, a z matematicko-technického pohledu tedy vlastně „dvakrát tolik“.

úterý, 12. ledna 2021, 21:11

Vladimír Mařan

► Cituji: "Zatímco se teploty v těchto dnech dostávají v Krkonoších i pod mínus deset stupňů Celsia, na konci týdne tu naměříme jednou tolik. " -10 krát 1 = -10. Asi tak. Autorka neměla v ZDŠ matematiku? Pokud ano, tak by napsala: ► "Zatímco se teploty v těchto dnech dostávají v Krkonoších i pod mínus deset stupňů Celsia, na konci týdne tu naměříme DVAKRÁT tolik. " -10*2=-20 !

úterý, 12. ledna 2021, 19:39

Petr Chejn

Ano ,tj.divné v Lednu co ??!!

úterý, 12. ledna 2021, 13:35

Jiří Černý

Takže, až Vám na rohu budovy praskne pes, připustím, že je opravnu zima....

úterý, 12. ledna 2021, 12:57

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.