Počasí dnes7 °C, zítra8 °C
Sobota 20. dubna 2024  |  Svátek má Marcela
Bez reklam

Jak zvládnout domácí izolaci s koronavirem? Na antibiotika zapomeňte, nepodceňuje komplikace

Většina osob, které do izolace poslal pozitivní test na nákazu, má lehký průběh, se kterým se léčí doma. Jak onemocnění zvládnout, čeho se vyvarovat a naopak co může pomoci při „kurýrování“?

Jak zvládnout mírný průběh covid-19 v doma?

Stále zůstává pozitivní zprávou, že valná většina lidí, kteří covidem-19 onemocní, má poměrně mírný průběh nemoci a není třeba je hospitalizovat. V takovém případě intenzivní příznaky choroby trvají zpravidla 4–5 dní.

Vzhledem k tomu, že na covid-19 zatím neexistuje žádný lék, domácí léčba se, stejně jako u chřipky a dalších virových onemocnění, zaměřuje na mírnění symptomů. Jejím absolutním základem je však vydatný odpočinek, dostatečný pitný režim, který se postará o odvádění toxinů z těla, jež zde vznikají v důsledku boje imunitního systému s nákazou, a také podávání tišících léků.

Jste pozitivní? Hygiena zavolá až za dva dny, do té doby je to na každém z nás

V Královéhradeckém kraji poprvé v historii překročil denní nárůst nakažených jeden tisíc. Podle ředitele Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Ivana Kučery není za této situace možné efektivně trasovat. Hygienici v kraji se nemocným...

V nemocnicích bylo na konci října šestkrát více lidí s covidem-19 než na jeho začátku. Na začátku listopadu to bylo 7370 lidí. Těžké pro zdravotnická zařízení budou podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly ještě příští dva týdny, napsal to na twitteru. Počty nově pozitivně testovaných začaly nyní klesat, mezi nákazou a rozvinutím vážných příznaků je ale obvykle zpoždění deset až 14 dní. Na konci října byla podle dat z dispečinku intenzivní péče volná asi třetina lůžek s kyslíkem, téměř 27 procent lůžek na odděleních intenzivní péče a asi 44 procent umělých plicních ventilátorů. V některých krajích je ale situace horší.

Jak mírnit symptomy covid-19?

Dle doporučení Ministerstva zdravotnictví se k snížení teploty, mírnění bolesti a léčbě zánětu mohou užívat léky na bázi kyseliny acetylsalicylové, což je například český Acylpyrin. Ten je dostupný kromě klasické tablety i ve formě rozpustných šumivých tablet s vitamínem C. Dále se doporučují i přípravky s obsahem ibuprofenu nebo paracetamolu, který také snižuje teplotu a tlumí bolest.

Kdy kvůli covidu vyhledat lékařskou péči?

Máte-li podezření na covid-19, není výhradně nutné navštívit lékaře. Naopak je vhodné zůstat v izolaci od ostatních, aby se nákaza nešířila dál, a svůj stav případně konzultovat telefonicky. Pokud se však u vás objeví některý z těchto příznaků, s vyhledáním odborné pomoci neotálejte:

  • potíže s dýcháním
  • bolesti a tlak na hrudi
  • zmatenost
  • namodralé rty a bledý obličej
  • extrémní ospalost a neschopnost zůstat vzhůru

Jak dlouho zůstat v izolaci?

Podle Mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví se délka izolace určuje takto:

  • Pokud jste přišli do styku s nakaženým, ale váš test na covid je negativní, stát vám nařizuje izolaci na 10 dní. Pro její ukončení není nutný další test.
  • Jestliže máte pozitivní test, ale nevykazujete žádné příznaky, izolace se ukončuje po uplynutí 10 dní bez nutnosti dalšího testování.
  • Máte-li klinické příznaky, vaše izolace trvá po celou dobu trvání příznaků (nejméně však 10 dní) a může být ukončena až ve chvíli, kdy jste po dobu 3 za sebou jdoucích dní zcela bez symptomů. Další testování není nutné.

Co na covid-19 nezabírá?

Jestliže vám po léčbě jiného onemocnění zůstala doma jakákoli antibiotika, v žádném případě se jimi nesnažte léčit covid-19. Nejen, že by nezabrala (neboť jsou dle typu určena k léčbě konkrétních bakteriálních nemocí), ale navíc by vám mohla uškodit. Dočasně totiž nabourávají imunitní systém, který se pak těžko pere s jinými infekcemi.

Jak se účinně chránit před virovými infekcemi včetně covid-19?

Dodržování hygienických pravidel, jako je časté a důkladné mytí rukou, používání virucidních dezinfekcí a nošení ochranných pomůcek, je v dnešní době již dobře zažitým a zároveň vysoce funkčním základem ochrany před všemi infekcemi, včetně covid-19. Krom toho Česká lékárnická komora doporučuje podporovat nespecifickou imunitu. Tedy pravidelně organismu dopřávat doplňky stravy, které pomohou posílit jeho obranyschopnost, konkrétně se jedná o vitamín D, betaglukany, zinek a selen.

Zároveň je vhodné dodržovat zásady zdravého životního stylu - jíst pestrou a vyváženou stravu, dodržovat pitný režim, pravidelně se věnovat fyzické aktivitě a každý den strávit alespoň 20 minut na čerstvém vzduchu. Posílený imunitní systém nás sice možná před nákazou covid-19 zcela neochrání, určitě ale výrazně zvýší pravděpodobnost, že u nás bude mít nemoc bezproblémový průběh.

Ohodnoť článek

Tisková zpráva | Foto FN Brno

Štítky koronavirus, nákaza, léčba, izolace, COVID-19, infekční onemocnění, nemoc, Ministerstvo zdravotnictví České republiky, Roman Prymula, Twitter

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jak zvládnout domácí izolaci s koronavirem? Na antibiotika zapomeňte, nepodceňuje komplikace  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.