úterý 1. prosince 2020 Iva

Počet úmrtí s covidem v Královéhradeckém kraji přesáhl stovku. Nejrychleji přibývá nemocných na Náchodsku

V Královéhradeckém kraji přesáhl počet úmrtí v souvislosti s onemocněním COVID-19 stovku. Od začátku pandemie zemřelo 117 lidí. Stoupá také počet aktivních případů, těch je aktuálně 8.358. Což je zhruba o necelou tisícovku víc, než je uzdravených.

V Královéhradeckém kraji od začátku pandemie onemocněla necelá tři procenta veškerých obyvatel.

Celkem se od začátku pandemie v Královehradeckém kraji nakazilo 15.888 lidí. Nejhorší situace je aktuálně na Hradecku, zde je 2.657 aktivních případů. Naopak nejméně jich je na Jičínsku. Jde o jediný region, kde počet nakažených nepřesáhl tisícovku. Celkem je zde 913 pozitivních lidí.

Počty nakažených v Královéhradeckém kraji:

  • Hradecko – 2.657
  • Náchodsko – 1.895
  • Trutnovsko – 1.741
  • Rychnovsko – 1.152
  • Jičínsko – 913

Nejrychleji nyní přibývá nemocných na Náchodsku, kde bylo za posledních sedm dní zaznamenáno 1100 nakažených na 100.000 obyvatel. Byla to vůbec nejvyšší hodnota v České republice. Na takzvaném semaforu ministerstva zdravotnictví zůstává celý kraj červený, což značí komunitní šíření nákazy. Podle hygieniků se nákaza v hradeckém kraji šíří plošně, lidé se mohou nakazit kdekoli.

Trasování jde v Královéhradeckém kraji pomalu

„Při denních nárůstech 500, 700 nových případů není okamžité kontaktování daných osob už dost dobře možné. Snažíme se spolu s externími pomocníky v rámci možností a kapacit řešit komunikaci s osobami, kterým byla zjištěna pozitivita na COVID-19. Telefonický kontakt a řešení jejich rizikových kontaktů jsme již na počátku října plně předali centrálním call centrům a tam to již nejsme schopni ovlivnit,“ řekl Hradecké Drbně ředitel krajských hygieniků Ivan Kučera.

Hygienici zároveň vyzývají pozitivně testované, aby s trasováním pomohli. A to například obvoláním známých, použitím eRoušky nebo vyplněním takzvaného sebetrasujícího formuláře na stránkách Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje.

Jste pozitivní? Hygiena zavolá až za dva dny, do té doby je to na každém z nás

V Královéhradeckém kraji poprvé v historii překročil denní nárůst nakažených jeden tisíc. Podle ředitele Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Ivana Kučery není za této situace možné efektivně trasovat. Hygienici v kraji se nemocným...

„Je třeba aby lidé zachovali klid. Jak ve smyslu obav z nákazy, tak i z hlediska třeba demonstrace odmítání roušek a preventivních opatření. Všichni ke zvládnutí současné situace potřebujeme vzájemnou spolupráci, vzájemné pochopení a klid,“ dodává ředitel hygieniků.

V Hradci Králové se léči 135 lidí s covidem, 35 z nich je na JIP 

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové dnes ráno pečovali na několika pracovištích o zhruba 135 pacientů s covidem-19, z nichž asi 35 se léčilo na jednotkách intenzivní péče (JIP). Největší nemocnice v Královéhradeckém kraji má připravené další kapacity pro covid-19 pozitivní pacienty, omezila neakutní operativu. 

Nemocnice se potýká s vysokým počtem nepřítomných zaměstnanců, kterých je více než 400. Zaměstnanci chybí hlavně kvůli onemocnění covidem, karanténám či kvůli ošetřování člena rodiny (OČR). Ve hradecké FN pomáhají desítky studentů lékařské fakulty a dalších zdravotnických škol.

Hodnocení článku je 84 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři , | Foto Petr Roubíček

Štítky COVID-19, koronavirus, čísla, trasování, Královéhradecký, kraj, počet, KHS

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.