úterý 1. prosince 2020 Iva

Hasiči v Hradci Králové se loučí s velitelem čety Václavem Klímou. Po 30 letech služby o víkendu náhle zemřel

Václav Klíma působil u hasičů prakticky celý svůj život. V roce 1992 nastoupil jako hasič na stanici Hradec Králové a zde se postupně propracoval na velitele. Zemřel náhle a nečekaně v sobotu 24. října.

„Vašek byl hasičem s velkým nadhledem, odhodláním, a především s obrovským srdcem. Dokázal se na věci dívat s humorem, ale zároveň s velkou odpovědností a pro upřímné slovo nechodil nikdy příliš daleko,“ takto na Václava vzpomínají jeho kolegové z Hradce Králové. Podle nich neváhal podat pomocnou ruku, a to i ve chvílí, kdy si užíval volna nebo dovolené.

Patřil mezi nejlepší hasiče v Královéhradeckém kraji. Své zkušenosti sbíral 30 let své kariéry. Ty následně uplatňoval jako profesionální hasič i velitel sboru dobrovolných hasičů Malšova Lhota.

Václav Klíma zasahoval u největších událostí nejen v Královéhradeckém kraji, ale v celé České republice. V letošním roce například organizoval zapojení dobrovolných jednotek města Hradec Králové při výpomoci s odstraňováním následků ničivých povodní v Olomouckém a Pardubickém kraji.

Pro kolegy pořádal školení

Václav rád předával zkušenosti svým kolegům a kamarádům. Velice často pro ně pořádal nejrůznější kurzy a cvičení. Jeho oblíbenou činností a zároveň specializací byla jedna z nejnáročnějších disciplín, které hasiči v rámci své působnosti provádí – vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel.

„Dlouhá léta byl velitelem reprezentačního družstva HZS Královéhradeckého kraje, které získalo spoustu ocenění, jedním z nejvýznamnějších bylo prvenství na posledním mistrovství HZS ČR,“ vzpomínají kolegové.

Získal řadu ocenění

Za celý život v roli hasiče získal Václav Klíma nespočet celostátních i krajských ocenění. Například mu byly uděleny medaile HZS ČR „Za věrnost“ II. a III. stupně. Oceněn byl také za svou činnost, díky níž se zasloužil o rozvoj integrovaného záchranného systému Královéhradeckého kraje.

Byl nositelem Záslužné medaile Královéhradeckého kraje II. stupně, letos v září převzal z rukou hejtmana medaili I. stupně. V minulosti byl také oceněn v anketě Hasič roku, ve které se probojoval mezi tři nejúspěšnější příslušníky v kategorii „Velitel roku“.

Hodnocení článku je 88 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto HZS Královéhradeckého kraje | Zdroj HZS Královéhradeckého kraje

Štítky Václav Klíma, loučení, soustrast, hasiči, sbor, Královéhradecký kraj, Hradec Králové

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.