středa 28. října 2020 Státní svátek

Některé restaurace v centru budou muset propouštět. Tomu se nevyhneme, říká majitel hospody Na Hradě

Další nucená pauza v podnikání kvůli vládnímu opatření proti šíření koronaviru zřejmě donutí některé hospodské na Královéhradecku propouštět. Část restaurací bude bojovat o přežití. Na základě pondělního rozhodnutí vlády musí mít restaurace, bary a kluby od středy na tři týdny zavřeno. Někteří hospodští se přitom ještě ani nevzpamatovali z jarního výpadku tržeb. Povolení k otevření výdejního okénka podle většiny oslovených situaci neřeší.

K propouštění personálu bude zřejmě muset sáhnout Hospoda Na Hradě v centru Hradce Králové. "I když to pro nás likvidační asi nebude, bude to hodně špatné. Nebude to určitě trvat tři týdny, už teď je sezona poškozená. Na jaře jsme přišli na obratu o zhruba pět milionů korun. Máme 15 zaměstnanců, tentokrát se propouštění nevyhneme," řekl dnes spolumajitel restaurace Ota Macháček.

Podle něj má podnik štěstí, že je v centru města, kde sídlí řada firem, a je vyhledávaným kvůli polednímu menu. "Máme vyzkoušené z jara, že nějaké ty obědy prodáme. Budeme mít okénko, rozvoz, ale jen obědy nás nezachrání. U nás se všechno odehrává odpoledne a večer. Máme připravené PET lahve, do kterých budeme čepovat pivo. Uvidíme, jak to bude fungovat," řekl Macháček.

Podle něj není spravedlivé, že restaurace budou zcela zavřené a třeba v supermarketech, kde je daleko větší pohyb lidí, bude omezení minimální. "Nemá to logiku," dodal.

"Jsme spíše večerní až noční podnik, takže ekonomický dopad bude znatelný. Doufáme, že ne likvidační. Okénko bude asi jen pro to, abychom měli doslova jen na ten chleba," řekl Libor Pavlata z hradecké restaurace U Stolu v centru města. Propouštění ale zatím neplánuje. "A to jen proto, že lidé, co u nás dělají jsou nesmírně skromní," uvedl.

Vláda mě stresuje víc než nemoc samotná, tvrdí táta dvou dětí. Studenti se učí distančně, restaurace bojují o přežití

Dnes začínají platit nová vládní nařízení, které vláda představila v pondělí večer. Od středeční noci musí být zavřené restaurace i školy. Řada podniků je tak opět závislá na objednávkách po telefonu a rozvozu jídel. Naopak rodiče museli...

Z rozhodnutí vlády nebude možné rovněž pít alkohol na veřejně přístupných místech a shromažďovat se lidé budou moci maximálně v počtu šesti osob. Zatímco většina opatření omezující provoz restaurací platila už během jarní vlny epidemie, zákaz pití alkoholu na veřejnosti k nim nepatřil.

Vláda přistoupila k tvrdším restrikcím po výrazném zhoršení epidemické situace v Česku v posledních týdnech. "Je nepochybné, že situace se zhoršuje, že se tu něco prošvihlo. A jestli si vláda minulý týden posteskla, že lidé kašlou na nařízení, tak za to může z velké části sama. Lidé jim přestali věřit, přestali věřit všemu, i tomu, co je vážné," dodal Macháček.

Autoři | Foto FB: Na Hradě

Štítky koronavirus, restaurace, zaměstnanost, Hradec Králové, Na hradě, U stolu, Hradec Králové, propouštění

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.