Z hluchoněmého se vyklubal podvodník z ciziny. V Hradci Králové nejde o ojedinělý případ

Autoři | Foto Městská policie Hradec Králové

Městská policie Hradec Králové řešila v těchto dnech údajně hluchoněmého muže. Ten s cedulí obtěžoval návštěvníky jednoho nákupního centra. Snažil se je přesvědčit, že vybírá peníze pro jednu z charitativních společností. V Hradci Králové je podobných případů více.

„Vzhledem k tomu, že se takováto scénka v ulicích našeho města objevuje celkem pravidelně, lidé jsou obezřetní a ve většině případů podvodníkům nenaletí,“ vysvětlila mluvčí strážníků Eva Kněžourová. A tak tomu bylo i v tomto případě.

Po příjezdu strážníků na místo, byl muž s cedulí u jednoho auta. Z něho zrovna vystupovala mladá žena s malými dětmi. Za pomocí zvuků a cedule se snažil vymámit z ní peníze. Stále se odkazoval na logo smyšlené charitativní společnosti a podpisy lidí, kteří finanční hotovostí přispěli v minulosti.

„Žena strážníkům potvrdila, že měla strach o sebe i své děti. Pokud by hlídka nepřijela, peníze by mu dala,“ potvrdila mluvčí. Hlídka si muže převzala a odvedla ke svému vozidlu. Zde začal zázrakem mluvit. Tvrdil však, že nerozumí česky. Do hry se tak vložila i cizinecká policie.

Údajně hluchoněmý muž už cizineckou policii v Hradci Králové moc dobře znal, neviděli se poprvé. Strážníkům tak na místě potvrdil svoji totožnost, a ti mu uložili pokutu ve výši 10 tisíc korun.

Na podvodníky pozor. Sbírky musí být schváleny magistrátem

V Hradci Králové podobných podvodů není málo. Obecně platí o pořádání sbírek jednoduchá a jasná pravidla. Každá taková sbírka musí být nahlášena a schválena na magistrátu města. Ten vyrozumí městkou policii, která o ní také ví.

Všichni účastníci sbírek u sebe musí mít osobní jmenování s průkazem totožnosti, kopii o povolení sbírky, zapečetěnou kasičku, kartičku pořádající organizace a alespoň jeden z nich musí být plnoletý.  Zároveň platí i nepsané pravidlo, že sbírky jsou uvedeny na webových stránkách jednotlivých pořadatelů.

„Pokud si občané nejsou jisti, zda je oslovil pracovník v rámci řádně schválené sbírky, či se jedná o podvodníka, měli by se obrátit na městskou polici,“ dodává Kněžourová. Strážnici samotného výběrčího prověří.

Hodnocení článku je 46 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky policie, městská, cizinecká, sbírka, Hradec Králové, podvod, hluchoněmí, strážník, peníze, hotovost, charita, Cizinecká policie

Komentáře

Hana Bugová

Co ty hrubky? Hluchoněmý (á, é)... jednotné číslo tvrdé y

Úterý, 15. září 2020, 20:49Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.