So 29. 8. 2026Evelína
Zprávy

Zakázat klecový chov slepic? Poslanci mohou rozhodnout už příští týden

Michael Daněk2 minuty čtení12. 9. 2020, 14:35
ilustrační foto
ilustrační foto · Foto: OBRAZ

Poslanecká sněmovna má v příštím týdnu jednat o zákazu klecových chovů nosnic. O zákaz se mimo jiné snaží spolek Obraz – obránci zvířat, který podporují také herci Jakub Prachař, Hana Vagnerová a Barbora Mottlová, stejně jako umělkyně Léna Brauner nebo influencerka Dewii. Zákaz prosazuje také Agrární komora. A to pouze v případě, pokud bude zákaz platný ve všech evropských státech.

Podíl nosnic v klecích v Česku klesl za poslední zhruba rok na sedmdesát procent. I tak je stále povolený. Poslanci sněmovního zemědělského výboru v červnu nepodpořili zákaz klecového chovu. Na program Poslanecké sněmovny by se tento bod měl vrátit příští středu.

„Někteří si možná mysleli, že když se hlasování odsune na září, tak se lidé unaví a přestanou se o slepice zajímat. To je ale naprostý omyl. Odhodlání lidí je obrovské, a tak se budeme opět nonstop střídat v kleci před Sněmovnou, abychom poslancům dali najevo, že týrání slepic v klecích do moderního Česka už opravdu nepatří,“ řekl předseda spolku Obraz – Obránci zvířat Marek Voršilka.

V rámci kampaně Měsíc v kleci Obránci zvířat na jaře nainstalovali na Malostranském náměstí klec ilustrující životní podmínky a prostor takto chovaných zvířat. V ní se po dvanácti hodinách střídali dobrovolníci. Klec se dnes znovu objevila na místě činu, tedy před Sněmovnou.

„Svoboda a volnost pohybu je základ,“ říká ve zveřejněném videu influencerka Dewii. „Zvířata trpět nesmí,“ přidává se herečka Bára Mottlová„Chci, aby tohle šílenství skončilo,“ uzavírá výtvarnice Léna Brauner. Zastánci zákazu argumentují i tím, že se obchodní řetězce dobrovolně zavazují k tomu, že vejce z klecových chovů nebudou nabízet od roku 2025. 

Miliardové investice

Podle Českomoravské drůbežářské unie by přechod na chov bez klecí stál zhruba pět miliard korun. Část z chovatelů by podle unie s chovem skončila, podle dřívějších vyjádření o tom uvažuje i Agrofert, který chová zhruba milion z 5,4 milionu nosnic v komerčních chovech.

Skupina poslanců z ANO, ČSSD, Pirátů, TOP 09 a SPD chce zavést zákaz chovu slepic v klecích od roku 2027. Termín ukončení chovu v klecích poslanci vybrali vzhledem k patnáctileté životnosti klecí, které byly instalovány v roce 2012. Tehdy začal platit zákaz chovu nosnic v neobohacených klecích, zemědělci museli rekonstruovat své chovy.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Stovky motorek dnes ovládnou noční Hradec. Kolona projede ulicemi městaSpolečnost

Stovky motorek dnes ovládnou noční Hradec. Kolona projede ulicemi města

Hradec Králové se dnes večer promění v místo, kde bude ticho spíš výjimkou. Do ulic vyrazí stovky motorkářů. Night ride on a motorcycle Hradec Králové se vrací už popatnácté a podle zkušeností z minulých jízd se mají diváci rozhodně na co těšit.

ČEZ Family Run Aquapalace 2026 je rodinný běh plný pohybu, zábavy a společných zážitkůSpolečnost

ČEZ Family Run Aquapalace 2026 je rodinný běh plný pohybu, zábavy a společných zážitků

Chcete si užít den plný pohybu, zábavy a rodinné pohody? V sobotu 12. září 2026 se uskuteční už 7. ročník ČEZ Family Run Aquapalace Praha. Rekreační běh propojí sportovní zážitek s příjemnou rodinnou atmosférou a pestrým doprovodným programem. Účastníci navíc za dokončení sedmikilometrové trasy získají celodenní vstupenku do Vodního světa Aquapalace Praha. Generálním partnerem akce je Skupina ČEZ.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook