pátek 18. září 2020 Kryštof

V ZOO Dvůr Králové se narodila vzácná chocholatka červená. Má se čile k světu

V ZOO Dvůr Králové nad Labem se narodilo mládě chocholatky červené. Zoologové na odchov této neobvyklé lesní antilopky čekali přes deset let. Mládě, narozené 11. července, je prvním přírůstkem tohoto druhu v Česku a na Slovensku a jedno z 11 odchovaných mláďat na světě za poslední rok. Tento týden se obě zvířata, samice Kenya a její mládě, začnou vydávat ven.

"Mládě bylo od prvního rána, kdy jsme ho ve stáji objevili, čilé. Hned první ráno jsme pozorovali, jak saje mateřské mléko," uvedl zoolog Luděk Čulík.

Chocholatky jsou malé antilopy, které žijí skrytým způsobem života v lesích. O některých druzích ví věda málo, tajemné jsou i pro obyvatele Afriky. "Třeba v bájích a mýtech Konga chocholatky vystupují jako šibalové, kteří svou chytrostí dovedou přelstít lidi i jiná zvířata," uvedl Michal Šťastný, který má v zoo na starosti komunikaci a mezinárodní projekty.

V zoologických zahradách jsou chocholatky červené chované velmi vzácně. V péči člověka jich žije asi 40 v celkem 16 institucích. Dvorský safari park chová chocholatky od roku 2009 a za celou dobu jde o první odchované mládě.

Chocholatka červená nebo také křovinná patří k nejmenším antilopám světa. Váží kolem 13 kilogramů a v kohoutku měří asi 40 cm. Obývá lesy střední a jižní Afriky. Ohrožuje je lov pro maso a ztráta přirozeného prostředí. V zoologických zahradách se za posledních 12 měsíců narodilo na celém světě jen 11 mláďat.

Autoři | Foto Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Štítky ČR, zajímavosti, příroda, chov, zoo, Dvůr Králové n.L., FOTO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.