Správa Krkonošského parku denně řeší neukázněné turisty, kteří po sobě nechávají nepořádek a odpadky. Podle zaměstnanců je téměř nemožné naučit lidi jednoduché pravidlo „co si přinesu, to si odnesu.“ Turisté se často vymlouvají na to, že není v parku dostatek odpadkových košů.
Lidé v parku nechají opravdu cokoli. „Papírové kapesníčky jsou to nejmenší. Vlhčené ubrousky, dámské hygienické potřeby, dětské plínky... Občas přemýšlím, jak to holky dělaly před 20/30 lety, když tyto hygienické pomůcky nebyly. Nepamatuji si, že bych z dob svého dětství pamatoval, že by podél cest, kam oko dohlédne, byly tyto pozůstatky nutkavé potřeby,“ píše KRNAP na svých sociálních sítích.
Na sociálních sítích se ohledně odpadků v Krkonoších strhla vášnivá diskuze. Vyvolal jí příspěvek z Národního parku Šumava, zde někdo nechal plné pytle odpadků pověšené na jedné z budov. Velice často se objevil i názor, že je v parku málo odpadkových košů. Ty však do lesa podle správců nepatří.
„Okolo košů se vždy tvoří nepořádek, odpad v koších bude lákat divoká zvířata, odpad v přírodě může být pro zvířata nebezpečný,“ píší správci.
Zajímavou situaci popsal v diskuzi na sociálních sítích jeden ze správců parku. Ten vyrazil s pytlem na odpadky uklízet na vrchol Sněžky. „Přichází ke mně pár s petlahví v ruce a ptá se: Můžu vám to tam přihodit? Říkám: Můžete. A druhým dechem se ptám: Ale nemůžete to odnést dolů sám? Byly tři vteřiny ticho a pak pán říká: No, to vlastně můžu. Tím chci jen říct, že pokud bychom nainstalovali do hor koše, tak je každý využije a odhodí tam i to, co by normálně odnesl v batohu zpět do civilizace,“ řekl.
Ročně Krkonoše navštíví kolem 3,5 milionu lidí. Ty tu po sobě nechají několik desítek tun odpadků.
Na jedné z nich před rokem během víkendu zmizelo z Krkonoš 3,8 tuny odpadků. Ty tady nechali turisté. Dobrovolníci se zaměřili na okolí frekventovaných silnic nebo břehy potoků a řek, tradičně dávali odpadky do plastových pytlů, které později strážci svezli z hor na skládky.
"V přírodě se odpadky rozkládají jen velmi pomalu, například papírový kapesník čtyři týdny, igelitová taška 25 let a PET lahev sto let," řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.