pátek 30. října 2020 Tadeáš

V muzeu začala výstava modelů sanitek. Připomíná 40 let od vzniku záchranné služby v Hradci Králové

V Muzeu východních Čech v Hradci Králové začala výstava modelů sanitek a zdravotnické transportní techniky nazvaná Záchrankou kolem světa. Výstava potrvá do 1. listopadu. Výstava je součástí oslav výročí 40 let záchranné služby a 30 let letecké záchranné služby v Hradci Králové.

Exponáty jsou ze sbírky lékařského náměstka Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Anatolije Truhláře. Sbírka začala vznikat v roce 1987. "To mi bylo 13 let. Prvními modely byly sovětské sanitky Latvija a Volha. Latvija mě tehdy velmi zaujala, protože v té době začala jezdit i na záchrance v Hradci Králové," řekl dnes Anatolije Truhláře.

Návštěvníci uvidí hračky a modely sanitních vozidel, vlaků, letadel a vrtulníků, používaných pro transport pacientů i zdravotnického personálu ve 40 zemích. Vystavené modely jsou v měřítku od 1:6 po 1:700. "Návštěvníci uvidí většinu sbírky, tedy asi 1500 exemplářů," řekl Truhlář.

Upozornil také na modely prototypů vozidel, které se nikdy sériově nevyráběly. "Například jde o prototyp Tatry 603 ve verzi kombi. Je tam i sbírka několika prezidentských sanitek, jak z Kuby, kterou používal Fidel Castro, tak z USA, a to sanitka, která převážela po atentátu tělo prezidenta Kennedyho," řekl Truhlář.

Vystavené modely dokumentují nejen historický vývoj a odlišnosti záchranářské techniky používané v různých částech světa, ale také rozvoj hračkářského průmyslu od počátku 19. století, sdělili zástupci muzea.

Výstava je k vidění denně kromě pondělí v secesní budově muzea na Eliščině nábřeží v centru Hradce Králové.

Autoři | Foto FB: Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Štítky muzea, hobby, modelářství, Hradec Králové, záchranná, služba, letecká, oslava, výroční, výstava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.