V úterý 7. července volal na linku 158 sedmačtyřicetiletý muž z Jičínska, že našel na okraji lesa v obci Sekeřice starý granát. Na místo tak okamžitě vyjela policejní hlídka i pyrotechnici. Nakonec se na místě našlo několik starých granátů.
„Pyrotechnik na místě našel a následně zajistil a odvezl celkem třináct kusů granátů RG 42 a malorážní střelivo,“ vysvětluje mluvčí policie Aleš Brendl. Šlo o zhruba deset let starou munici. Policie tak uzavřela prostor a o velikosti několika desítek metrů čtverečních, granáty naložila a odvezla k bezpečnému zlikvidování.
„Pyrotechnici ke každému nálezu přistupují tak, jako by šlo o nebezpečný nález a musejí zachovávat veškerá pravidla bezpečnosti, aby nedošlo k explozi,“ popisuje mluvčí.
V první řadě je třeba si uvědomit, že je předmět nebezpečný. I při sebemenším otřesu nebo manipulaci může explodovat a napáchat obrovské škody. Nikdy bychom tak neměli na nález sahat nebo ho přenášet. „Ideální je odejít od místa nálezu a zavolat na policii. Operátorka Vám další kroky popíše,“ dodává Brendl.
Pokud se v okolí nacházejí i jiné osoby, je třeba jim říct, že jste našel nebezpečný předmět, ať do daného místa nechodí.
„Vyčkejte příjezdu policie a dalších odborníků - psovoda se služebním psem vycvičeným na vyhledávání výbušnin, pyrotechnika a dalších policistů,“ dodává. Ve chvíli, kdy je už policie na místě, je třeba respektovat jejich pokyny a v žádném případě nevstupovat do vyhraničeného prostoru.
Na místech, kde nehrozí nebezpečí osobám ani poškození majetku, jsou nálezy likvidovány na místě. V ostatních případech je nález odvezen na bezpečné místo, kde je odborně zneškodněn.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.