Počasí dnes8 °C, zítra7 °C
Sobota 20. dubna 2024  |  Svátek má Marcela
Bez reklam

Dnes si připomínáme upálení mistra Jana Husa. Byl symbolem statečnosti i svobody

Lidé si dnes na řadě míst budou připomínat odkaz církevního reformátora Jana Husa, který byl za své názory upálen v německé Kostnici. Podle dnešních historiků je Hus příkladem pravdy, svobody a statečnosti. Pojďme si připomenout jeho příběh.

Jan Hus zemřel 6. července 1415. Byl kněz, český náboženský myslitel, vysokoškolský pedagog a římskokatolický kněz. Hus byl jedním z prvních reformátorů církve.

Reformní kněz Jan Hus vystudoval v letech 1390 až 1404 svobodná umění a teologii na Univerzitě Karlově. Kritizoval církev za odvrácení se od jejích prvotních ideálů a odmítal její institucionalizaci, současně kritizoval kněží žijící v hříchu či kupčení s odpustky. Církev ho tak označila za kacíře, Hus své názory ale odmítl odvolat, proto byl rozhodnutím církevního koncilu v Kostnici 6. července 1415 upálen. Jeho smrt vedla posléze v českých zemích k zásadní husitské revoluci.

„Při trestu upálením je z hlediska ideologie poměrně důležitá myšlenka, že oheň očišťuje, že toho heretika očistí od bludů, od toho, co ho vzdaluje od spásy,“ řekla v rozhovoru pro Radiožurnál Pavlína Cermanová z Ústavu medievistických studií.

Samotná poprava upálením nebyla náhodná. Církev tuto variantu zvolila hlavně proto, aby případným následovníkům nezbylo nic, co by mohli uctívat.

6. července – slavení svátku

Datum upálení mistra Jana Husa se stalo v roce 1925 památným dne, v roce 2000 státním svátkem. Jako svého svatého mučedníka ho uctívá česká starokatolická církev a pravoslavná církev. Pro Církev československou husitskou je výročí jeho smrti fakticky největším svátkem.

Jan Hus bývá hodnocen jako předchůdce protestantské reformace. V 19. století začal být díky národnímu obrození vnímán jako jedna z velkých postav českých dějin. Tradice Jana Husa byla podporována i po vzniku Československa v roce 1918. Především ve spojení s husitstvím byla posléze vyzdvihována také komunistickým režimem.

Hus je podle dnešních historiků příkladem zásadovosti, statečnosti, svobody svědomí a ochoty držet se pravdy. Předběhl v mnoha směrech zásady budoucích protestantských reformací. V roce 2005 se dokonce umístil na sedmém místě v anketě Největší Čech.

Ohodnoť článek

Foto Moravian Brothers

Štítky Jan Hus, připomínka, Česká republika, církev, svátek, státní, 6. červenec, upálení, Kostnice, 1415, Univerzita Karlova, Husitství, vznik Československa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Dnes si připomínáme upálení mistra Jana Husa. Byl symbolem statečnosti i svobody  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.