sobota 11. července 2020 Olga

Deštivé počasí zvedá hladiny řek a potoků, na Rychnovsku voda opět zaplavuje sklepy

, aktualizováno 29. června 2020, 10:55

Intenzivní noční déšť zvedl hladiny potoků a hasiči museli opět vyrazit do akce na Rychnovsko. V Lupenici se vylil Štědrý potok z koryta a hasiči musí odčerpávat vodu z garáží a sklepů. Mezi obcí Tutleky a Kostelec nad Orlicí je pod vodou silnice. Místo je neprůjezdné.

Po noční bouřce a deštích vyrazili hned ráno hasiči pomoci odčerpávat vodu do Černíkovic na Rychnovsku a do areálu u Stříbrného rybníka, kde se utvořily vodní laguny. „V Tutlekách na Rychnovsku došlo k částečnému zaplavení komunikace,“ říká mluvčí hasičů Martina Götzová. Silnice je uzavřena a řidiči musí po objízdné trase.

Aktuálně evidují hasiči prozatím 10 technických pomocí v souvislosti s tímto počasím. Jedná se o pomoc s čerpáním vody na Rychnovsku. „Hasiči odčerpávají vodu hlavně ze sklepů, či suterénů domů,“ doplňuje Götzová.

Zásahy probíhají v obcích Slatina nad Zdobnicí, Lupenice, Vamberk. Řeka Kněžná aktuálně dosahuje druhého stupně povodňové aktivity. Divoká Orlice v Orlickém Záhoří je už na prvním stupni povodňové aktivity, postupně se zvedá i hladina Divoké Orlice v Kostelci nad Orlicí a Orlice v Týništi nad Orlicí.

V Tutlekách vzbudila siréna obyvatele ve tři ráno

„Kolem třetí hodiny nás probudila siréna, takže honem ustrojit, gumáky a sledovali jsme, jak ta hladina stoupá,“ říká jeden z obyvatel Tutlek. (Redakce zná jeho jméno, ale nechtěl být jmenován.) Hladina potoka který má v korytu běžně 10 centimetrů, najednou dosahovala tří metrů a je tak současně s okolním terénem. „Okolo půl páté, se situace stabilizovala a od té doby se nezměnila,“ doplňuje.

„Pytle jsou u hasičárny a já mám pytle spolu s deskami u vjezdu domu. Bylo potřeba zalepit dveře lepící páskou, zajistit pytle proti posunutí, nachystat čerpadla a nedá se nic, než čekat.“  zakončuje jeden z místních.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto HZS Královéhradeckého kraje, redakce

Štítky povodňový stupeň, voda, potok, Rychnovsko, Tutleky, Lupenice, silnice uzavírka, hasiči, čerpání

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.