Hned šesti vybraným jednotkám dobrovolných hasičů v česko-polském pohraničí, zaplatí Královéhradecký kraj zdravotnický materiál za přibližně 360.000 korun. Nejdražší položku tvoří defibrilátory. Každá jednotka dostane jeden. V hůře dostupných oblastech díky tomu poskytnou předlékařskou první pomoc před příjezdem zdravotnických záchranářů.
„Smyslem není nahradit krajskou záchranku, ale snaha o zkrácení dojezdových časů v pohraniční, kde se hlavně vlivem počasí dojezdové časy sanitek prodlužují. Dobrovolní hasiči v případě potřeby vyrazí poskytnout předlékařskou první pomoc a budou pomáhat tak dlouho, dokud nepřijedou záchranáři," uvedl hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).
O tom, jestli bude k pacientovi vyslána dobrovolná jednotka hasičů rozhodne dispečink záchranářů. Vybrané jednotky jsou z Adršpachu, Žacléře a Teplic nad Metují na Náchodsku, Olešnice v Orlických horách, Orlického Záhoří a Rokytnice v Orlických horách na Rychnovsku.
Na vybavení, které dobrovolní hasiči dostanou, se v prosinci dohodl kraj s krajskými hasiči, záchranáři a obcemi ze kterých jednotky pochází.
Vybraní dobrovolní hasiči ještě musí projít školením instruktorů krajské záchranné služby. Kvůli opatřením spojeným s epidemií koronaviru, má ale školení skluz. Kraj bude hradit i výdaje na poskytnutí pomoci, včetně zdravotnického materiálu.
Při záchraně lidí, například se srdečními příhodami, jsou v kraji také stále častěji zapojováni first respondeři. Tedy proškolení dobrovolníci, díky kterým je pacientům poskytnuta první pomoc ještě před příjezdem záchranné služby. V systému jich je zapojeno 300 až 350. Přibližně 80 procent tvoří profesionálové z řad policistů, zdravotních záchranářů, hasičů, nebo horské služby a v dané chvíli jsou mimo svoji službu. Aktivováni jsou přes mobil.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.