čtvrtek 13. srpna 2020 Alena

O finanční podporu v Hradci Králové zažádalo 420 podnikatelů. Dostane se na všechny

Radnice Hradce Králové dostala přibližně 420 žádostí drobných podnikatelů o peněžitou pomoc z městského programu Antivirus. K rozdělení je deset milionů korun, takže na jednu žádost v průměru připadá asi 23.800 korun. Části z žádostí však město nebude moci vyhovět, protože nesplnily stanovené podmínky. Žádosti mohli živnostníci a další podnikatelé podávat od 28. května do 12. června. Maximální podporu město stanovilo na 25 tisíc korun.

"Vzhledem k číslu podaných žádostí je vidět, že naše odhady byly správné. Rozdělit jsme chtěli 10 milionů korun a tato částka bude nyní rozhodně dostačující. Dostane se tak na všechny, kteří podali žádost a splnili stanovené podmínky," řekl primátor Alexandr Hrabálek (ODS). Při schvalování programu Antivirus v zastupitelstvu někteří opoziční zastupitelé uváděli, že suma podpory je vzhledem k počtu podnikatelů v Hradci Králové malá.

Ne všichni podnikatelé požádali o maximální podporu 25.000 korun. "Dorazilo poměrně velké množství žádostí, ve kterých lidé žádají jen o částky, které leckdy ani nepřesáhly 10.000 korun," uvedl primátor

Nejčastějším případem odmítnutí žádosti bude to, že žadatel sice má v Hradci Králové provozovnu, ale ne sídlo. Sídlo v Hradci Králové je jednou z podmínek přidělení peněz. Žadatelé také mnohdy dokumenty nepodepsali. To ale budou moci napravit. "Zaměstnanci magistrátu budou dokumenty kontrolovat a vyzývat k jejich případnému doplnění," uvedla mluvčí radnice Kateřina Šmídová.

V úterý žádosti projedná výběrová komise, která jejich finální počet a částku doporučí ke schválení orgánům města. Finanční pomoc do výše 20 tisíc korun bude moci schválit již rada města 24. června. Žádosti s vyššími částkami bude ke konci června projednávat zastupitelstvo.

Žadatelem mohla být právnická nebo fyzická osoba, která zaměstnává méně než deset lidí. Pomoc se vztahuje i na neziskové organizace či spolky, které svou činnost financují podnikáním. Pomoc bude možné využít například na náklady na mzdy, související odvody, na energie, platby za nájemné s výjimkou případů, kde byly prominuty v rámci dalších opatření programu Antivirus či nákladů, na které byla čerpána jiná podpora, například státu.

Autoři | Foto MMHK

Štítky ČR, hospodářství, koronavirus, správa, Hradec Králové

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.