pondělí 6. dubna 2020 Vendula

Žlutý vrtulník záchranářů z Hradce Králové startuje stále častěji

Leteckým záchranářům v roce 2019 vzrost počet zásahů. V porovnání s rokem 2018 o šest procent. Vrtulník z Hradce Králové startoval k 601 případům, z toho jich bylo 57 v noci. A to i přesto, že Letecká záchranná služba začne v nepřetržitém provozu fungovat až do příštího roku.

Vrtulník z Hradce Králové startuje k případům po celých východních Čechách. Kromě Královéhradeckého kraje nejčastěji létá k sousedům do kraje Pardubického. Jen minulý rok se sem letělo 129 krát. Výjimečně je vrtulník posílán i do Středočeského kraje, tady byl 19 krát. 

Posádka prošla cvičením letů v nočních brýlích 

Letová pohotovost vrtulníku je v zimním období od 7:00 do 19:00, v létě pak od 6:30 do 21:00. Už předloni tak posádka prošla speciální výcvikem s brýlemi pro noční vidění. 

„Počet nočních zápasů jsme v roce 2019 měli 57 a v roce 2018 42. To jen zdůrazňuje oprávněnost zavedení nepřetržitého provozu Letecké záchranné služby Hradec Králové,“ řekl lékařský náměstek krajské záchranky a zároveň vedoucí lékař leteckých záchranářů v Královéhradeckém kraji Anatolij Truhlář

Projekt RABBIT 

Projekt RABBIT Letecká záchranná služba Hradec Králové spustila společně s Fakultní nemocnicí Hradec Králové 1. června 2018. Díky tomuto projektu byl žlutý vrtulník z Hradce Králové úplně první, ve kterém mohl dostat pacient transfuzi přímo za letu a při transportu do nemocnice. 

V roce 2019 bylo takto ošetřeno celkem 53 procent pacientů.

V zajišťování letecké záchranky pokračuje společnost DSA

Leteckou záchrannou službu z hradecké záchranky zajišťuje letecká společnost DSA. Minulý rok uspěla v tendru ministerstva zdravotnictví na zajištění LZS pro roky 2021 až 2028. Od příštího roku bude zasahovat ze šesti základen, oproti nynějším třem. Společnost tak rozšíří svůj letecký park o tři nové vrtulníky a zhruba 15 pilotů. 

Nyní DSA létá v Hradci Králové, Liberci a Ústí nad Labem. Nově se rozšíří do Českých Budějovic, Jihlavy a Brna. 

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Autoři , | Foto Horská služba Krkonoše

Štítky DSA, vrtulník, start, let, transfuze, pomoc, Královéhradecký kra, EC 135

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.