čtvrtek 21. ledna 2021 Běla

V Královéhradeckém kraji meteorologové vyhlásí extrémní stupeň nebezpečí před větrem

V Královéhradeckém kraji meteorologové vyhlásí extrémní stupeň nebezpečí před větrem. Vysoký stupeň nebezpečí začne v Královéhradecké kraji platit dnes ve 22:00. Na zítřejší dopoledne však meteorologové vydali extrémní stupeň nebezpečí. Vichr může dosahovat rychlosti až 145 km/h. V souvislosti s blížícím se orkánem Sabine vydali varování meteorologové, hasiči ale i ministerstvo dopravy.

„Jsou očekávaná rozsáhlá poškození stromů a lesních porostů, vyvracení stromů, škody na majetku a některých budovách,“ varují meteorologové na svém webu.

Dá se očekávat i přerušení dodávek energie a komplikace v dopravě. Nejhorší bude situace na horách. Zde bude vichr dosahovat rychlosti až 145 km/h.

 

"Doporučujeme zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volné předměty, zabezpečit skleníky a podobně,“ stojí v dalším upozornění meteorologů.

Extrémní stupeň nebezpečí

Extrémní stupeň nebezpečí bude v Královéhradeckém kraji platit od pondělní šesté hodiny ranní až do jedné odpoledne. Během dopoledne tak bude vítr dosahovat rychlosti 110km/h. Na horách však může foukat rychlostí 145km/h. Extrémní nebezpečí před větrem platí prakticky po celém Česku. Včetně Libereckého, Pardubického, Středočeského kraje a Vysočiny.

Velký pozor je třeba dávat i na cestách. Přes silnici mohou být popadané stromy, větve a elektrické vedení. Prakticky ten samí problém nás může potkat i při cestě vlakem.

Řidiči by tak neměli parkovat pod stromy, elektrickým vedením a v blízkým okolí starých budov. Silný vítr může převrátit i nákladní automobily.

Sérii rad vydal i Hasičský záchranný sbor České republiky. Ten upozorňuje hlavně na to, že největší hodnotu má lidský život a zdraví. Majetek je vždy až na druhém místě.

Varování meteorlogů:

Po celou dobu výstrahy si musí lidé dávat pozor na veškerý pobyt venku, zejména pak v horských oblastech. Na hory bychom se neměli vydávat vůbec.

Hodnocení článku je 46 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto ČHMÚ, Olomoucká Drbna

Štítky varování, vichřice, ČHMÚ, hasiči, doprava, ministerstvo dopravy, extrémní

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.