pátek 15. listopadu 2019 Leopold

Silničáři v hradeckém kraji dali před zimou na techniku 36 milionu

Silničáři v Královéhradeckém kraji před nadcházející zimou investovali do nové techniky zhruba 36 milionů korun a budou mít také jeden nový meteorologický hlásič na silnici I/33 u Černožic. Délka neudržovaných silnic v kraji bude 215 kilometru, stejná jako v minulé zimě. Silničáři budou v kraji udržovat přes 3500 kilometrů silnic. Novinářům to dnes řekli zástupci společnosti Údržba silnic Královéhradeckého kraje a hejtmanství.

"Vozový park obměňujeme každý rok. Nově se zapojí šest sypačů Scania, jeden sypač Tatra, traktor Zetor a dva nakladače," řekl novinářům ředitel Údržby silnic Královéhradeckého kraje Jiří Brandejs. Podle něj jsou posypové materiály doplněné na maximální kapacitu skladů 23.000 tun soli a 12.000 tun inertních materiálů.

Silničáři v kraji mají k dispozici 121 sypačů s radlicemi, 51 nakladačů, 18 sněhových fréz a 113 traktorových radlic. Obsluhovat je bude 230 řidičů. "Řidiči musejí zvládat vozidlo často v extrémních podmínkách, které přes zimu vládnou v horských oblastech, a jejich situaci ještě zhoršují nedisciplinovaní motoristé. Aby zvládali svěřené úkoly, ale především aby se v pořádku vrátili ze směny, jsme pro ně naplánovali školení na polygonu v Hradci Králové. Uskuteční se ještě v říjnu," řekl náměstek hejtmana pro dopravu Martin Červíček.

Nejfrekventovanější silnice uklidí do tří hodin

Sjízdnost v kraji včetně silnic prvních tříd bude třetí sezonu po sobě zajišťovat sdružení tří firem: Údržba silnic Královéhradeckého kraje, Eurovia CS a Sovis CZ. Ve sdružení má Údržba silnic dvoutřetinový podíl a zajišťuje zimní údržbu zhruba dvou třetin komunikací spadající do režimu zimní údržby. Drží kontrolu nad hospodařením s posypovými materiály, zajišťuje dispečink a organizaci práce.

"Frekventované silnice, tedy nejen silnice prvních tříd, se snažíme uklízet do tří hodin (od zhoršení podmínek), silnice druhé v pořadí do šesti hodin a třetí do 12 hodin," řekl Červíček.

Silničáři budou ošetřovat 3541 kilometrů prvních, druhých a třetích tříd. Ve zvláštním režimu bude horská silnice druhé třídy mezi Deštným v Orlických horách a Zdobnicí a silnice třetí třídy mezi Peckou a Borovnicí. Silničáři je budou vzhledem ke specifickým podmínkám udržovat pouze pluhy. V zimní sezoně bude omezena údržba mostu v úseku mezi Týništěm nad Orlicí a Albrechticemi. Bez údržby silničáři nechávají silnice s malým dopravním významem. Neudržované silnice jsou označené příslušnými značkami.

Také v nadcházející zimě si řidiči budou moci na internetu zjistit aktuální stav zimní údržby v kraji. Informace o ošetření silnic jsou uvedeny na webu Údržby silnic v mapě krajské silniční sítě.

Délka neudržovaných krajských silnic se snížila z 301 kilometrů v sezoně 2015/2016 na současných 215,2 kilometrů. V sezoně 2016/17 silničáři neudržovali 286,6 kilometrů cest, o rok později 222,8 kilometrů a minulou sezonu 215,2 kilometrů. Zimní údržba krajských silnic v sezoně 2018/2019 stála 173 milionů korun, kalamitní stav nebyl vyhlášen.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, silnice, počasí, sjízdnost, Královéhradecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.