Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové podá v případu Lukáše Nečesaného podnět pro dovolání k Nejvyššímu státnímu zastupitelství (NSZ) v Brně. NSZ pak rozhodne, zda dovolání k Nejvyššímu soudu (NS) v Brně podá. ČTK to dnes řekla státní zástupkyně Lenka Faltusová. Vrchní soud v Praze v březnu Nečesaného souzeného pro pokus o vraždu pravomocně zprostil obvinění. Server Česká justice dnes uvedl, že Nečesaného advokát podal ústavní stížnost proti výrokům soudce vrchního soudu, který sice odvolání státní zástupkyně zamítl, v odůvodnění jí ale dal ve věci zapravdu.
"V současnosti je zpracován podnět k podání dovolání, který bude v nejbližších dnech postoupen Nejvyššímu státnímu zastupitelství v Brně, které rozhodne, zda ve věci obviněného Nečesaného dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně podá," řekla ČTK Faltusová. Je přesvědčena, že pro dovolání jsou důvody. "Ve svém rozhodnutí (VS) konstatoval, že odvolání státní zástupkyně proti rozsudku Krajského soudu v Hradci Králové je důvodné, přesto je jako nedůvodné zamítá," řekla ČTK.
Dovolání je mimořádný opravný prostředek, může jej podat obviněný prostřednictvím svého obhájce nebo nejvyšší státní zástupce. Dovolání se podává do dvou měsíců od doručení rozsudku.
Hradecký krajský soud Nečesaného osvobodil už v listopadu 2017, Faltusová se odvolala a pražský vrchní soud její odvolání zamítl, a Nečesaného tím pravomocně zprostil viny. Předseda odvolacího senátu Lněnička ale v odůvodnění rozhodnutí uvedl, že rozhodnutí je špatné, ale vzhledem k procesní situaci neměl lepší možnost. Řekl, že odvolání státní zástupkyně proti zprošťujícímu verdiktu zamítl, přestože její odvolací námitky byly oprávněné. Proti těmto výrokům podal ústavní stížnost Nečesaného advokát Zdeněk Koudelka. Soudcovy výroky označil za porušení práva na spravedlivý proces, napsal dnes server Česká justice.
Koudelka podle České justice tvrdí, že Lněnička zneužil moc, protože jeho odůvodnění neslouží prvotně k odůvodnění výroku, ale k tomu, že fakticky označuje Nečesaného za vinného. Soudí, že rozhodnutí bylo vydáno v rozporu s právem na spravedlivý proces, s principem právního státu, s vázaností státní moci zákonem a principem presumpce nevinny. V ústavní stížnosti žádá, aby Ústavní soud svým nálezem tento jeho názor potvrdil.
Pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku se stal před šesti lety, hradecké státní zastupitelství z něj obžalovalo tehdejšího studenta Lukáše Nečesaného. Obžaloba tvrdila, že ženu uhodil do hlavy polenem a sebral jí přes 10.000 korun. Žena nejprve Nečesaného jako agresora nepoznala, později jej označila za útočníka. Podle soudních znalců trpěla po útoku výpadky paměti. Hradecký krajský soud postupně vynesl pět rozsudků. Mladík nejprve dvakrát skončil ve vězení, kde si odpykal dva roky. Na svobodu se pokaždé dostal díky zásahu NS, který poté nařídil výměnu krajského soudního senátu. Ten pak Nečesaného dvakrát osvobodil. Nečesaný vinu od začátku odmítal.