Jak nenaletět na dovolené podvodníkům? Pozor na rádoby zachránce

Dovolená je ideálním obdobím pro podvody. Zatímco vy se snažíte vychutnat si cizí kraj, podvodníci už mají připravený scénář – a velmi dobře ví, na co spoléhají: na vaše emoce. Drbna vám představí nejčastější typy podvodů, které v turistických destinacích fungují jako hodinky.

Pojďme se zaměřit na podvodníky, kteří využívají rafinované triky, díky kterým turisty okradou, aniž by cokoliv poznali. Součástí jejich práce jsou manipulace a lži, prostřednictvím kterých vás dostanou přesně do situace, v jaké vás chtějí mít – v nouzi, zaskočení a vděční za nabízenou pomoc.

„Pomůžu vám“ – a mezitím vás okradu

Základní schéma tohoto triku je jednoduché: někdo vám způsobí drobnou nehodu, která vás vyvede z míry. A ve chvíli, kdy jste nejzranitelnější – ve stresu, vděční za pomoc – přichází útok.

Typický příklad? Kriminalníci umístí hřebík za kolo vašeho auta z půjčovny. Vyjedete, píchnete pneumatiku, zastavíte – a za chvíli přijede přátelský řidič, který nabídne pomoc. Zatímco měníte kolo, jeho komplic vám mezitím vybílí kufr.

Obměnou je trik s batohy a oblečením: někdo na vás „omylem“ vylije pití nebo vám na batoh nanese krém. Omlouvá se, chce vám to očistit, a mezitím vám vyčistí i kapsy.

„Pokud se vám v zahraničí přihodí drobná nehoda, je lepší nepřijmout pomoc toho, kdo jí nabízí; lepší varianta je, pokud si vy někoho vyberete. Tím klesá pravděpodobnost, že to bude předem nastrčený kriminálník. Samozřejmě, že se může stát, že celá nehoda je skutečná a vy odmítnete pomoc dobrosrdečného člověka bez postranních úmyslů. Ale pokud to uděláte slušně, o nic nejde,“ říká Pavel Houdek z Moderní sebeobrany, která před podobnými scénaři varuje.

„Naopak, pokud vám odmítnutý pomocník bude svou službu vnucovat, naléhat, mějte se extra na pozoru. Je velká pravděpodobnost, že se zlobí, protože mu utíkáte z nastražené pasti,“ dodává Pavel.

Nebrat si nic zadarmo

Možná jste se na dovolené už setkali s tím, že vám pouliční prodejci se slovy „Hello, my friend,“ nabízeli drobnost zdarma – náramek, květinu, přívěšek.

Jenže jakmile dárek přijmete, začíná nátlak: „Já ti dal dárek, ty mně taky – dej mi 10 eur.“ A když ho chcete vrátit, nejde to. „Dárek“ je najednou zboží a prodejce agresivně žádá zaplacení.

Novější verze je sofistikovanější: podvodník vám umožní pomoci jemu – například mu podáte upadlý kartáč – a on vám „na oplátku“ nabídne vyleštění bot. Zdarma. Když skončí, dozvíte se, že dlužíte 50 eur. Jinými slovy: zaplatíte za službu, kterou jste si nikdy neobjednali.

Rada? Nikdy si na ulici neberte nic zdarma. A pokud někomu pomůžete, neočekávejte, že protislužba bude bez postranního záměru.

Trik na krádež peněženky

Díky dalšímu triku vás podvodník jednoduše přiměje k tomu ukázat mu, kde si schováváte peněženku.

„Většina z nás, když vidí někde pohozenou peněženku, tak si zkontroluje, jestli má tu svoji. A kapsář hned ví, kde je. Pak se na vás stačí nalepit a peněženku vám sebrat,“ upozorňuje Pavel Houdek.

Další tipy, jak nenaletět podvodníkům, už většina z nás slyšela: nepostovat dovolenou na sociální sítě v reálném čase nebo nenosit všechny peníze a doklady na jednom místě.

Podvodníci na dovolené často cílí na emoce: zmatek, vděčnost, stud, slušnost, empatii. Jakmile ale jejich vzorce chování znáte, rozsvítí se vám kontrolka dřív, než bude pozdě.

Odmítnout „pomocníka“ nebo „dárek“ není nezdvořilé – je to rozumné. A pokud se někdo urazí nebo naléhá, je to o důvod víc k opatrnosti. 

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky dovolená, kapsář, zloděj, podvod, Moderní sebeobrana

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.