Pondělí, 14. července 2025, 12:00
Tento 14letý samec, který se narodil v Německu v Zoo Munster, většinu svého života strávil ve zdejší mládenecké skupině. Do nového domova dorazil v pátek, ale první dny strávil v zázemí Pavilonu žiraf. Až tento týden byl s chovatelovou pomocí přemístěn do velkého výběhu, kde se poprvé setkal se samicemi. Seznamování probíhá dynamicky, provázené honičkami a pro návštěvníky je fascinující sledovat žirafy, které bývají obvykle klidné.
Nový samec dostal jméno Paul. Po narození v Zoo Munster v Německu zamířil po odstavení od matky do Zoo Jihlava, kde žil ve skupině samců. „Držení záložní skupiny samců žiraf v Zoo Jihlava je velmi důležité pro celý evropský chovný program. Umožňuje to koordinovat přesuny zvířat mezi zoologickými zahradami podle genetických doporučení a plánů,“ vysvětluje v tiskové zprávě Simona Kubičková, šéfka komunikace Zoo Jihlava. Jihlava bude brzy opět domovem pro nové žirafy, včetně samce žirafy Rothschildovy, který vyrůstá ve Dvoře Králové.
Safari Park Dvůr Králové je světovou jedničkou v chovu žiraf. Počátky chovu v Podkrkonoší sahají do 60. let, kdy tehdejší ředitel zoo, Josef Vágner, uskutečnil výpravy do Afriky. V letech 1969–1972 přivezl více než sto žiraf a přes dva tisíce dalších zvířat. Dvorská chovná linie dodnes tvoří základ chovných skupin v mnoha zahradách po celém světě. V případě vyhynutí žiraf v přírodě je tento chov považován za zásadní pro zajištění jejich přežití.
Dvůr Králové je také místem narození vůbec první žirafy v Česku. V roce 1972 se tu narodil samec žirafy Rothschildovy, který dostal jméno Pepík.
Populace žiraf v přírodě však čelí stále vážnějším hrozbám. Zatímco v roce 1985 žilo na světě přibližně 155 tisíc žiraf, v roce 2015 jich bylo jen asi 95 tisíc. Tento dramatický pokles, což představuje téměř 40% úbytek, je způsoben přeměnou přírodního prostředí, úbytkem pastvin, pytláctvím a válkami. Až do roku 2015, kdy bylo provedeno velké sčítání divokých žiraf, tato zvířata nebyla považována za prioritu ochrany přírody. Jejich rychlé mizení vedlo k označení „tiché vymírání“. Chov žiraf v zoologických zahradách je tak v současnosti nezbytný pro jejich zachování.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám