Středa, 9. července 2025, 05:30
Stavění kamenných pyramid v Krkonošském národním parku se stalo kontroverzním tématem. Ochránci přírody a landartisté kritizují turisty, kteří tenhle nešvar dál praktikují, a varují před negativním vlivem na křehký ekosystém hor.
Stavění kamenných pyramid a mužíků v Krkonošském národním parku je stále běžnou praxí mezi turisty, i přesto, že za to hrozí nemalá pokuta. Nešvar kritizují ochránci přírody i landartisté. Tito lidé, kteří se věnují vyvažování kamenů, známému jako stone balancing, tvrdí, že turistické „skulptury“ ve formě pyramid zásadně narušují přírodní prostředí.
Situace v Krkonošském národním parku se přitom oproti předchozím letům zlepšila, přesto stále vznikají stovky kamenných pyramid, a to především na oblíbených místech, jako je Sněžka, Obří hřeben nebo Kozí hřbety. Mnozí turisté se domnívají, že stavění kamenů je neškodnou činností, ale podle odborníků se tím narušuje citlivý ekosystém hor. Mluvčí Horské služby, Marek Fryš dodává: „Základ veškerého chození po horách je jednoduchý: používat hlavu.“
Pravidla chování v národním parku jasně stanovují, že jakékoliv zasahování do přírodního prostředí, včetně stavění kamenných pyramid, je zakázáno. Ti, kteří se tohoto přestupku dopustí, mohou dostat pokutu až 10 000 korun, přičemž ve správním řízení může částka vzrůst až na 100 000 korun. I přesto se stavění kamenů v Krkonoších stále vyskytuje.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám