U krkonošské Stezky korunami stromů v Janských Lázních na Trutnovsku by měli od letošního podzimu žít medvědi hnědí. Stavba výběhu o rozloze přes půl hektaru začala v minulých dnech. Obývat by jej měli čtyři medvědi, kteří by měli do Krkonoš přijít ze slovenské Zoo Košice. Investice do stavební části projektu by měla činit přes 15 milionů korun. V roce 2017 otevřená stezka patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím v Královéhradeckém kraji. Loni ji navštívilo téměř 200 tisíc lidí.
Výběh, v němž budou moct šelmy sledovat návštěvníci, by měl vyrůst v následujících šesti měsících pod jižní částí stezky na pozemku Správy KRNAP. Jeho součástí bude i zázemí a klidová zóna pro medvědy. Příchod medvědů je plánován na říjen, přes zimu by se měli aklimatizovat. Otevření medvědí expozice pro návštěvníky je naplánováno na Velikonoce v dubnu 2026.
Příprava medvědária začala v roce 2022. Společnost Stezka korunami stromů Krkonoše na projektu spolupracuje se Safari Parkem Dvůr Králové nad Labem a Správou Krkonošského národního parku. Chov bude detašovaným pracovištěm safari parku, který se zaměřuje na Afriku a medvědy ve Dvoře Králové nechová.
Chov medvědů v Janských Lázních má ambici fungovat v rámci takzvaného Evropského chovného programu. "Cílem projektu je podpora ochrany a zachování genofondu medvěda hnědého. Ekovýchovná část projektu se bude zabývat nejen rolí predátorů v přírodě, ale současně také problémy, které přináší jejich soužití s lidmi," řekl mluvčí stezky Zdeněk Pop.
"Návštěvníci si budou moci prohlédnout medvědy hnědé v jejich přirozeném prostředí lesa," uvedl jednatel Stezky korunami stromů Krkonoše Filip Pekárek. Přístup KRNAP a dvorské zoo označil za vstřícný a konstruktivní. "Dává nám to příležitost pomoci vybudovat pro medvědy zcela nový výběh a zázemí odpovídající nejmodernějším požadavkům, což je na řadě míst dnes problematické," uvedl ředitel dvorské zoo Přemysl Rabas.
Medvěd hnědý je podle ředitele Správy KRNAP Robina Böhnische jediným zástupcem své čeledi, který se i v novověku vyskytoval na území současného Krkonošského národního parku. "Do Krkonoš se tímto počinem vrátí přesně po 300 letech," uvedl. KRNAP se v projektu zaměří na výchovnou část, na vysvětlování důležitosti role velkých šelem v ekosystému a historii života medvědů v Krkonoších.
Stezka korunami stromů má délku 1,5 kilometru a je zakončena výstupem na 45 metrů vysokou vyhlídkovou věž. Její součástí je i podzemní expozice, v níž mohou návštěvníci studovat mikrosvět půdy, od kořenů po nejmenší živočichy. Vybudování stezky přišlo na 170 milionů korun.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám