Výroba modrotiskových forem se dostala na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Jde o další ocenění řemeslného umění v Královéhradeckém kraji, který už v seznamu má východočeské loutkářství a krajkářství na Vamberecku.
Modrotisk patří k řemeslům, která se předávají po generace. Zápis na národní seznam je výsledkem dlouholeté spolupráce Muzea východních Čech v Hradci Králové, formířů Milana Bartoše a Jaroslava Pluchy a Městského muzea ve Dvoře Králové nad Labem. „Jde o významné ocenění této jedinečné tradice. Ukazuje, že naše kulturní dědictví má hodnotu i v moderní době,“ říká v tiskové zprávě náměstek pro kulturu Jiří Štěpán.
Formy pro modrotisk slouží k vytváření vzorů na látkách a jejich výroba byla v minulosti rozšířená zejména v severovýchodních Čechách. Tradiční postupy jsou dnes ohrožené zánikem a formíři Bartoš a Plucha patří k posledním mistrům svého oboru.
Využívají dílnu se stroji z 30. let minulého století, kde opravují historické formy i vyrábějí nové – nejen pro tiskaře, ale i pro návrháře a edukační projekty. Podíleli se například na vzorech pro olympijskou kolekci na hry v Tokiu.
Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR v současnosti zahrnuje 36 položek a jeho cílem je ochrana a podpora ohrožených řemesel a tradic. Královéhradecký kraj tak může být hrdý na další významnou položku svého kulturního dědictví.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.