Letní prázdniny se chýlí ke konci a školní rok je za dveřmi. Aby vše proběhlo hladce, je třeba zaměřit se na bezpečnost dětí na cestě do školy. Na to musí myslet nejen rodiče, ale i děti a také řidiči.
Rodiče by měli s dětmi projít bezpečnou trasu do školy, která by měla být vybavena semafory a přechody pro chodce. „Je dobré ponechat dítěti prostor, aby se mohlo samo průběžně ptát. Svými otázkami často doprovázejícímu rodiči naznačí, že mu něco není jasné, případně že v něčem vidí velkou komplikaci,“ napsala Drbně Markéta Novotná, metodik dopravní výchovy Týmu silniční bezpečnosti.
Děti by měly přecházet silnice výhradně na určených místech a čekat na zelenou na semaforech. „Je také důležité naučit děti, že na přechodu musí být vždy opatrné a důkladně se rozhlížet,“ uvedla pro Drbnu mluvčí policistů Martina Hábrová.
Zvláštní pozornost by měla být věnována prvňáčkům, kteří by měli být v prvních dnech doprovázeni rodiči. Ti by měli dětem ukázat riziková místa a vysvětlit, jak se v různých situacích zachovat. Na oblečení dětí by neměly chybět reflexní prvky, které zvyšují jejich viditelnost.
V prvních zářijových dnech budou policisté monitorovat křižovatky a frekventované oblasti, aby zajistili bezpečnost školáků. Řidiči by měli být zvlášť opatrní a připraveni na zvýšený počet dětí v silničním provozu.
Podle statistických dat společnosti BESIP je evidentní, že z dlouhodobého hlediska na silnicích umírá stále méně dětí. Paradoxem však je, že více dětí zahyne přímo v autě jako spolujezdec než například jako chodci nebo cyklisté.
Rok od roku klesají i počty těžce zraněných dětí při dopravních nehodách. V tomto ohledu je nejvíce případů u chodců, následují cestující v autě a na nejméně zraněných je mezi cyklisty.
Bezpečnost na cestách je kolektivní odpovědnost. Rodiče, učitelé, policisté i ostatní účastníci silničního provozu by měli spolupracovat, aby zajistili, že děti dorazí do školy a zpět bezpečně.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.