Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) vytrvale bojuje proti invazním druhům rostlin, které ohrožují místní ekosystémy. Mezi hlavní nepřátele patří lupina mnoholistá, šťovík alpský či kolotočník ozdobný.
Pondělí, 19. srpna 2024, 18:10
Jedovatý pavouk s kusadly, které dokáží prokousnout lidskou kůži. To je nový obyvatel Krkonoš, zápřednice jedovatá. Přestože dokáže lidem způsobit kousnutím intenzivní bolest a otok, není pro člověka nebezpečná. Samovolně neútočí, kousne jen když...
Invazní druhy se vyznačují rychlým šířením a schopností vytlačovat původní vegetaci. Často se dostanou do volné přírody z okrasných zahrad. „Lupina s růžovými a fialovými květy, žlutě kvetoucí zlatobýl či kolotočník s robustními žlutými květy jsou jen některé z rostlin, které se zahrádkáři nechtěně podílejí na šíření,“ uvádí v tiskové zprávě Radek Drahný, mluvčí národního parku.
Na území KRNAP probíhají projekty zaměřené na likvidaci těchto druhů, ale proces je finančně a časově náročný. Proto Správa KRNAP apeluje na veřejnost, aby se zapojila do prevence. Včasná seč a vyhýbání se vysazování invazních rostlin může významně pomoci.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.