Modrá barva, kam se podíváš. Takhle to teď vypadá na loukách v Krkonoších, na kterých rozkvetla lupina mnoholistá. Někteří ji znají jako vlčí bob mnoholistý.
V České republice je lupina zařazena na seznam invazních druhů rostlin, jež mají rozsáhlé dopady na ekosystémy. "Tato bylina pochází ze západu Severní Ameriky. Vyrůstá brzo na jaře a díky rozkladitým listům zastiňuje rostliny v nejbližším okolí. Obvykle kvete od června do pozdního léta. Květenství tvoří mnoho dlouhodobě životaschopných semen. Rostlina se rychle šíří a vytváří zapojené porosty. Roste v trsech a produkuje velké množství biomasy. Kvůli obsaženým alkaloidům ale není vhodné lupinu zkrmovat zvířaty. Vzhledem k symbióze s hlízkovými bakteriemi je schopna vázat vzdušný dusík a měnit půdní živinové poměry," uvedl v tiskové zprávě mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
Původní druhy rostlin, mnohdy vázané na půdy s nižším obsahem živin, jsou z takových lokalit vytlačovány konkurenčně zdatnějšími trsnatými travami a ruderálními druhy rostlin, kterým úživnější půdní poměry naopak vyhovují. Obecně lze říci, že plochy kvůli výskytu lupiny druhově chudnou. Potlačuje drobné druhy a k růstu může naopak podpořit například kopřivy, bršlice, nebo šťovík. Právě tento jev představuje hrozbu pro přírodně cenné biotopy.
Proto letos Správa KRNAP vytvořila program s cílem likvidace invazních druhů rostlin. V prvních dvou letech bude zájmové území ve východních Krkonoších kolem Pece pod Sněžkou, Velké Úpy i Horní Malé Úpy. Toto území detailně správci hor zmapují a se získanými informacemi budou dál pracovat při likvidaci lupiny. Na základě dat z minulých let také oslovili vlastníky pozemků s žádostí o součinnost při tomto mapování a následné likvidaci. V terénu se už nyní můžete setkat s pracovníky Správy KRNAP, kteří s likvidací na některých pozemcích již započali. Na zbytku území národního parku bude probíhat mapování výskytu s ohledem na personální kapacity.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.