Tři mláďata vzácných hyenek hřivnatých, která se 24. března narodila v Safari Parku Dvůr Králové nad Labem, již mohou návštěvníci zoo vidět ve venkovní expozici pavilonu šelem. Největší šance je spatřit je brzy ráno a později odpoledne. Zoo to dnes uvedla v tiskové zprávě. Narození mláďat hyenek patří mezi nejvýznamnější odchovy v historii dvorské zoo a významné je i celosvětově.
"Mláďata s matkou jsou nejvíce aktivní velmi brzy po ránu. Krátce po začátku otevírací doby se většinou vracejí do boxů, kde tvrdě usnou. Další šance je pozorovat nastává zhruba mezi druhou a čtvrtou odpoledne. Jde o soumračná a noční zvířata, a tak se dá předpokládat, že lepší šance pozorovat je bude spíše později," uvedla zooložka Gabriela Linhart. Zoo má otevírací dobu od 09:00 do 18:00. Ubytovaní v Safari Park Resortu a držitelé permanentek mohou do areálu vstupovat i mimo otevírací dobu.
Chovný pár téměř dvouletých hyenek dvorská zoo získala loni v květnu z Jihoafrické republiky (JAR) a ve spolupráci se zlínskou zoo chce obnovit záchovnou populaci hyenek v evropských zahradách. V Česku se tento druh velmi náročný na chov rozmnožil poprvé. V rámci světových zahrad, s výjimkou chovných center v JAR, se hyenky rozmnožily zhruba po 30 letech," uvedla zoo.
Chov hyenek je velmi náročný zejména proto, že jde o potravní specialisty. Dvorská mláďata se již začínají zajímat o stravu dospělých. "Pozorovali jsme, jak zkoumají různé druhy hmyzu. Do něj šťouchají čumákem, očichávají jej a zkusmo ho berou do tlamy," uvedla Linhart. V krmení hyenek kromě sušeného a čerstvého hmyzu figurují i různé granuláty pro hmyzožravce i šelmy a masové směsi.
Safari park pravděpodobně jako jediná zoo na světě nyní chová všechny čtyři druhy hyenovitých šelem. Kromě hyenek hřivnatých chová i hyeny skvrnité, žíhané a čabrakové.
Domovinou hyenek hřivnatých jsou polopouštní a pouštní oblasti jižní, střední a východní Afriky. Jsou nejmenší ze všech hyen, od kterých se odlišují vzhledem i způsobem života. Živí se takřka výhradně termity a dalším hmyzem. K drcení hmyzu mají uzpůsobený chrup. Hyenky mají dlouhý jazyk a velmi lepkavé sliny sloužící k chytání kořisti. V lidské péči se dožívají 15 let a mohou vážit až 14 kilogramů, samci jsou větší než samice.
Dvorská zoo se zaměřuje na Afriku, známá je úspěšným chovem nosorožců či žiraf. Zoo patří kraji a je nejnavštěvovanějším turistickým cílem na východě Čech. Loni návštěvnost safari parku vzrostla meziročně o půl procenta na nový rekord 673.000 lidí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.