Počasí dnes16 °C, zítra19 °C
Sobota 18. května 2024  |  Svátek má Nataša
Bez reklam

Rychnovský zámek zahájí sezonu 1. května. Nově bude bezbariérový

Zámek v Rychnově nad Kněžnou zahájí sezonu 1. května. Bude nově bezbariérový a po dvou letech bude znovu přístupná historická zvonice. Zámek je dominantou města a je sídlem rodu Kolowratů v Rychnově nad Kněžnou. V budově sídlí krajské Muzeum a galerie Orlických hor, v návštěvnické sezoně je přístupná většina zámku.

Výtah, který interiéry zámku i expozici muzea zpřístupní imobilním návštěvníkům, stavební firma dokončí do konce května. Náklady na jeho vybudování jsou více než pět milionů korun, zhruba polovinu přispěje Královéhradecký kraj. "Vážím si toho, s jakou péčí se rodina Kolowratů stará o zámek v Rychnově nad Kněžnou a umožňuje v jeho prostorách fungování Muzea Orlických hor, které je významnou kulturní institucí kraje. S obtížnou přístupností hlavních a největších prostor se muzeum potýkalo roky. Těší mě proto, že kraj společně s muzeem a majiteli zámku tento problém mohl vyřešit," uvedla náměstkyně hejtmana Martina Berdychová (Východočeši).

Novinkou je také opětovné zpřístupnění zvonice se zvonem Kryštof, který je třetí největší v Česku, váží 5,6 tuny a v průměru měří 200 centimetrů, uvedli zástupci zámku. Zvonice získala novou střechu, ošetřené jsou okenice a dveře a upravená dřevěná podlaha.

Od 1. května bude otevřená také zámecká kavárna Café Kolowrat. Zámek chystá na sezonu řadu kulturních akcí, stěžejní bude koncert s podtitulem Souboj klavírů: Ondřej Brzobohatý & Ondřej Brousek, který se na prvním nádvoří uskuteční 29. června. Koncert je součástí programu Poláčkova léta. V červnu bude v areálu zámku také letní kino, prostory využívají v sezoně i další organizátoři kulturních a společenských akcí.

"Chceme, aby se zámek otevřel lidem a máme ambice být kulturním centrum celého regionu," sdělila hraběnka Andrea Kolowrat Krakowská. Součástí letního programu zámku budou také noční prohlídky, kdy návštěvníky sama provede příběhem rodu Kolowratů.

Zámek na letošek chystá zahájení opravy historické zdi v Kolowratské ulici, kterou poškodil pád stromu. Projekt začne restaurováním původního plotu, který zůstal nepoškozený. "Plotové dílce se rozeberou až na úroveň chodníku, včetně kamenných prvků, a dojde k jejich kompletnímu restaurování. Zkušenosti, které letošními pracemi získáme, nám pomohou se rozhodnout, jak technicky postupovat s výstavbou nového plotu, která by měla následovat," řekla kastelánka zámku Zdeňka Dokoupilová.

Rychnovský zámek je jedním z největších barokních komplexů východních Čech. Vystavět ho ve druhé polovině 17. století nechal František Karel I. Libštejnský hrabě z Kolowrat.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Ondřej Littera

Štítky ČR, památky, turistika, Rychnov nad Kněžnou

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Rychnovský zámek zahájí sezonu 1. května. Nově bude bezbariérový  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.