Počasí dnes16 °C, zítra19 °C
Sobota 18. května 2024  |  Svátek má Nataša
Bez reklam

Hradec Králové chystá pomoc partnerskému městu Černihiv, který zasáhly ruské rakety

Město Hradec Králové připravuje pomoc partnerskému městu Černihiv na Ukrajině, kde po středečním ruském raketovém útoku zemřelo 18 lidí a 78 lidí bylo zraněno. Hradecká radnice již kontaktovala zástupce černihivského úřadu s nabídkou pomoci. Krátce po napadení Ukrajiny Ruskem město v březnu 2022 zřídilo transparentní účet na pomoc Černihivu.

Černihiv leží na severu Ukrajiny, poblíž hranic s Běloruskem. Hradec Králové uzavřel partnerství s Černihivem v roce 2010, města spolupracovala již před rokem 1989. Před válkou v Černihivu žilo asi 280 tisíc obyvatel. V roce 2022 město čelilo mohutnému ruskému ostřelování a bombardování. Středeční útok zasáhl 16 výškových obytných budov, nemocnici nebo školu.

"Našemu partnerskému městu jsme připraveni pomoci, jak jen to bude možné. Pokoušíme se zjistit, jaký druh pomoci je v místě nyní potřeba," uvedla primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová (Hradecký demokratický klub).

Město zvažuje obnovení podpory a propagace transparentního účtu, na kterém se dosud sešlo přes 400 tisíc korun. Z nich Hradec Králové poslal Černihivu 300 tisíc korun na opravu mateřské školy. Další peníze šly na koupi čerpadla pro obnovení dodávek pitné vody.

Středeční útok Rusové podle šéfa černihivské oblastní správy Vjačeslava Čause provedli třemi balistickými raketami Iskander. V noci na dnešek Rusko zaútočilo raketami na Dněpropetrovskou oblast na východě Ukrajiny a zabilo nejméně osm lidí, včetně dvou dětí, informoval šéf vojenské správy druhého největšího ukrajinského regionu Serhij Lysak. Na Dněpropetrovskou oblast se Rusové zaměřili i ve čtvrtek, kdy s nasazením těžkého dělostřelectva útočili na Nikopol a ostřelováním poškodili dva domy v Marhanci.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Petr Roubíček

Štítky ČR, Ukrajina, Rusko, správa, boje, Hradec Králové

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Hradec Králové chystá pomoc partnerskému městu Černihiv, který zasáhly ruské rakety  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.