Počasí dnes9 °C, zítra10 °C
Středa 24. dubna 2024  |  Svátek má Jiří
Bez reklam

Muž zřícený ze Sněžky je po operaci a dál ve vážném stavu. Padal půl kilometru

Dvaatřicetiletý turista, který se v sobotu odpoledne zřítil ze Sněžky, podstoupil ve Fakultní nemocnici Hradec Králové operaci. Jeho stav je nadále vážný. Muž se zřítil z řetězové cesty na polskou stranu Sněžky do kotle Lomničky. Jeho pád po svahu byl podle horské služby dlouhý přibližně půl kilometru. Do nemocnice záchranáři zraněného převezli vrtulníkem.

"Muž prodělal těžké polytrauma, je napojený na umělou plicní ventilaci," řekl mluvčí nemocnice Jan Špelda. Stav zraněného turisty označili záchranáři za vážný již v sobotu. Muž byl podle nich v bezvědomí a podchlazený, na plicní ventilaci jej napojila již posádka vrtulníku.

Turista podle mluvčího Horské služby Krkonoše Marka Fryše klouzal po svahu přibližně kolem 500 metrů. Při pádu překonal i Jubilejní cestu, která vede po polské straně Sněžky od Slezského domu na vrchol hory. V zimě je Jubilejní cesta uzavřená.

V krátké době jde o třetí případ pádu ze Sněžky na polskou stranu hory. Na konci ledna po pádu ze Sněžky zemřeli dva Poláci. V únoru z Jubilejní cesty spadla česká turistka. Při pádu se jí nic nestalo.

Fryš upozornil, že terén na Sněžce je při změnách počasí velmi proměnlivý. "Turisté by proto měli být velmi opatrní. Při teplotách pod nulou je povrch Sněžky zledovatělý a kluzký," řekl Fryš. Turisté by podle něj měli používat zimní výbavu, zejména kvalitní protiskluzové návleky na boty, takzvané nesmeky.

Na nejvyšší české hoře Sněžce je dnes vysoká oblačnost a teplota se pohybovala kolem minus tří stupňů Celsia. Na Sněžku se turisté mohou nyní dostat jen pěšky, protože horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku je kvůli poruše motoru od konce ledna mimo provoz. Z polské strany a od Luční boudy je Sněžka přístupná řetězovou cestou. Z české strany je přístupná od Růžové hory a od Pomezních bud.

Na hřebenech Krkonoš leží 130 až 160 centimetrů sněhu. V lavinových katastrech Krkonoš platí nejnižší, první stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové stupnice.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky ČR, Polsko, rekreace, neštěstí, zranění, Sněžka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Muž zřícený ze Sněžky je po operaci a dál ve vážném stavu. Padal půl kilometru  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.