Policie vyšetřuje sedmašedesátiletého muže, který se na Náchodsku postřelil svou legálně drženou zbraní. Během vyšetřování nehody mu nepomůže fakt, že byl pod vlivem alkoholu. Podle tiskové zprávy policistů měl v dechu kolem jedné promile.
„Na místo okamžitě vyjela záchranná služba a také policie,“ uvedla na webu policistů mluvčí Iva Kormošová. Ačkoliv nikoho dalšího nezranil, zákon porušil. Ve správním řízení mu může hrozit mastná pokuta.
Zákon o zbraních a střelivu totiž jasně udává, že držitel zbraně s ní nesmí manipulovat, pokud je pod vlivem alkoholu. A to platí i pro takzvané plynovky, na které zákon v mnoha ohledech nahlíží jako na ostré zbraně.
Každému vlastníkovi zbraně a zbrojního průkazu je stále opakováno několik základních pravidel, které musí dodržovat. Nejideálnější je, když si je střelec osvojí natolik, že je dodržuje automaticky – podobně jako dopravní předpisy.
Mezi ně patří například pravidlo „se zbraní vždy zacházíme jako by byla nabitá“. A to i ve chvíli, kdy si je střelec jistý stavem své zbraně. Stejně tak platí pravidlo o prstu na spoušti. Prst na spoušť střelec dává jen ve dvou případech; pokud chce vystřelit nebo provést takzvanou ránu jistoty. U některých druhů zbraní se pracuje se spouští i při takzvaném vypouštění kohoutu. V žádném jiném případě nemá prst na spoušti co dělat.
Neméně důležitou poučkou je také pravidlo, které mluví o bezpečném prostoru. Jednoduše by se dalo říct, že se zbraní nemíříme na nic, co nejsme ochotni zničit nebo zranit. V tomto ohledu je třeba myslet na to, že případná střela může projít nábytkem nebo dokonce zdí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.