Počasí dnes-2 °C, zítra-3 °C
Sobota 2. prosince 2023  |  Svátek má Blanka
Bez reklam

Hradec Králové nechá sběrné dvory otevřené déle

Sedačka nebo staré elektrospotřebiče odhozené u popelnice, i když je sběrný dvůr pár set metrů daleko. Problém, který řeší Hradec Králové. Město chce snížit počet takového odpadu pohozeného ve městě a má plán.

Hradec Králové má na svém území k dispozici čtyři sběrné dvory, které provozuje společnost Hradecké služby. Od listopadu bude jejich provozní doba ve vybraných časech rozšířena. Ve sběrném dvoře Bratří Štefanů navíc přibude další kontejner pro věci s opětovným využitím v rámci projektu re-use.

„Pokud chceme postupně snižovat množství odpadu v našem městě, musíme zajistit lepší kvalitu služeb v tomto odvětví. Logickým krokem se nám proto jeví zvýšení dostupnosti sběrných dvorů pro občany našeho města. Rozhodli jsme proto o prodloužení otevírací doby u některých z nich. Právě lepší dostupnost by mohla zajistit i vyšší motivaci občanů k tomu, aby například nepoužívanou skříňku nevyhazovali k popelnicím, ale odvezli ji do sběrného dvora. Tady pak může zamířit třeba do re-use pointu, kde bude nabídnuta k dalšímu využití a může ještě někomu radost. Pokud bude ve špatném stavu, dojde k jejímu zpracování a materiál může být následně použit například na výrobu OSB desek,“ popisuje náměstek primátorky pro oblast rozvoje města Lukáš Řádek. Pracovní doba sběrných dvorů U Labe, Temešvár a Na Brně bude jednotná, tedy od 8 do 18 hodin. Výjimkou je sběrný dvůr v ulici Bratří Štefanů, který bude otevřen ve stejném režimu jako doposud.

Prodloužení otevírací doby by mělo zůstat zachováno do doby, dokud nebude vybudován další sběrný dvůr v Hradci Králové. „Máme prakticky hotové veškeré přípravy a plány, ale zatím se nám nepodařilo získat všechny potřebné pozemky pro tento účel,“ doplňuje náměstek Řádek. Do sběrných dvorů mohou osoby s trvalým bydlištěm v Hradci Králové předat odpady z domácností zdarma. 

Další novinkou sběrných dvorů je rozšíření re-use pointů o další, v pořadí už pátý, lodní kontejner, který stejně jako ostatní bude sloužit pro uložení věcí nabízených v rámci projektu. Jeho cena vyšla přibližně na sto tisíc korun včetně DPH. Umístěn byl do sběrného dvora v ulici Bratří Štefanů a stejně jako ty ostatní poskytne za drobný obnos věci určené k opětovnému využití,“ informuje Martin Hušek, ředitel Hradeckých služeb, které zajišťují provoz sběrných dvorů. Re-use pointy se v Hradci Králové nacházejí také ve sběrných dvorech Na Brně, Temešvár a U Labe. Nově bude 5. října v centru města v Kotěrově ulici za muzeem otevřen také re-use bazar neboli dobročinný obchod, kde budou oproti re-use pointům ve sběrných dvorech občanům k dispozici také použité, a řádně zkontrolované, elektrospotřebiče.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Město Hradec Králové

Štítky sběrný dvůr, re-use, Hradec Králové, odpad, ČR

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Hradec Králové nechá sběrné dvory otevřené déle  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.