V Hradci Králové budou zítra slavnostně otevřeny nové laboratoře Centra terénní archeologie Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové.
Centrum terénní archeologie působící při Katedře archeologie Filozofické fakulty míří na špičkový archeologický výzkum a na svou činnost si vydělá smluvním výzkumem. Příprava adekvátního zázemí vyšla na jedenáct milionů korun a centrum zaměstnávající na dvě desítky odborníků a odbornic bude sídlit v ulici Víta Nejedlého v Hradci Králové.
Centrum terénní archeologie funguje při Filozofické fakultě Univerzity Hradec Králové už od roku 2018. Mladé výzkumné centrum si již svými aktivitami připsalo několik významných úspěchů a etablovalo se jako výrazné české archeologické pracoviště. Zítra tedy zahájí provoz v nových zrekonstruovaných laboratořích v Hradci Králové, které zaměstnají dvě desítky odborníků.
„CETA je významným hráčem na poli archeologické památkové péče nejen ve východních Čechách a důstojné prostory v podobě nového zázemí, jehož rekonstrukce v ulici Víta Nejedlého nás vyšla zhruba na 11 milionů korun, si zkrátka zasloužilo,“ říká děkan FF UHK Jan Prouza s tím, že provoz centra je a nadále bude plně financován ze smluvního výzkumu. A jeho nabídka je skutečně rozmanitá.
„V současné době v CETA pracuje dvacet odborníků a odbornic rozdělených do tří oddělení. Součástí nových laboratoří budou přístroje pro pokročilé archeologické analýzy, například RTG, CT, magnetometr, zařízení pro optickou a 3D mikroskopii nebo pro geochemické analýzy,“ navazuje vedoucí centra, archeolog Ladislav Rytíř a pokračuje: „V České republice se jedná o jedno z mála takto koncepčně pojatých pracovišť."
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.