Počasí dnes27 °C, zítra18 °C
Úterý 3. října 2023  |  Svátek má Bohumil
Bez reklam

Náchod a Kaplicky Centre uzavřely memorandum o podpoře odkazu rodiny Kaplických

Město Náchod a Nadační fond Kaplicky Centre dnes uzavřely memorandum o podpoře odkazu rodiny Kaplických, spolupráci při architektonickém rozvoji lázní ve čtvrti Běloves a propagaci architektury a moderního umění. Diskuse se povede i o možnosti vzniku vily Platýz podle návrhu architekta Jana Kaplického v areálu lázní.

Text memoranda schválili zastupitelé města již loni v prosinci. Dnes memorandum podepsali členka správní rady Nadačního fondu Kaplicky Centre Eliška Kaplický Fuchsová a starosta Jan Birke (ČSSD). Eliška Kaplický Fuchsová je výhradní držitelkou autorských práv po svém zesnulém manželovi Janu Kaplickém.

Matka Jana Kaplického Jiřina Kaplická se narodila v roce 1901 v Náchodě a ve městě strávila velkou část života. Její tvorbu akvarelů květin, okrasných dřevin a dalších rostlin hodlají radnice a Kaplicky Centre prezentovat. Spolupracovat budou i na pořádání výstav k životu a dílu Jiřiny Kaplické a Jana Kaplického.

Shoda je i na spolupráci města a Kaplicky Centre při plánování veřejného prostoru v běloveských lázních. Zorganizovat by k tomu měly sympozia či konference k debatě o podobě lázeňských staveb. Zchátralý areál takzvaných Starých lázní patří od roku 2021 městu. Dlouhodobým záměrem radnice je obnova lázeňství ve městě.

Město Náchod se bude také zapojovat do aktivit Kaplicky creative centre, které hodlá Kaplicky Centre vybudovat v památkově chráněné Vile Čerych v České Skalici. Náchod leží od České Skalice deset kilometrů. "Město také zprostředkuje Kaplicky Centre v Náchodě kontakty s místními podnikateli, kteří projeví zájem využít odkaz nebo díla Jiřiny či Jana Kaplických," řekla mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.

Jan Kaplický byl významným architektem, který od své emigrace v roce 1968 působil v Británii. V roce 1979 založil v Londýně ateliér Future Systems. Mezi nejvýznamnější stavby Kaplického studia patří obchodní dům Selfridges v Birminghamu, NatWest Media Centre v Londýně nebo Enzo Ferrari Museum. Pro Českou republiku navrhl Kaplický budovu Národní knihovny na Letné, která vzbudila velké kontroverze, a koncertní centrum v Českých Budějovicích. Ani jedna stavba se dosud nerealizovala.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto město Náchod

Štítky ČR, správa, architektura, Náchod, Kaplický

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Náchod a Kaplicky Centre uzavřely memorandum o podpoře odkazu rodiny Kaplických  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.