Do konce března budou řidiči u hlavních tahů narážet na silničáře s motorovými pilami. U vybraných silnic prvních tříd nechá Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) pokácet dřeviny a upravit zeleň. Kácení má přispět k lepší bezpečnosti na hlavních tazích.
„Jde o stromy, které jsou ve špatném zdravotním stavu, určené ke kácení a jejich výčet byl řádně projednán a schválen. Jednotlivá rozhodnutí o povolení kácení byla vydána příslušnými orgány,“ uvedlo ŘSD ve své tiskové zprávě.
Nejintenzivnější kácení se bude konat na Jičínsku, Náchodsku kolem Rychnova nad Kněžnou a také Hradce Králové. Jde například o silnice první třídy číslo 11, 14, 16, nebo 35. Během prací mohou řidiči narazit na omezení v podobě zúžených pruhů a snížené rychlosti.
V zákoně o silničním provozu je doslova napsáno: „Při účasti v provozu na pozemních komunikacích je každý povinen řídit se dopravními značkami.“ A to i v případě, kdy je značka viditelná jen částečně nebo na poslední chvíli.
To potvrzuje i rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z roku 2010, který připomíná server auto.cz. V něm se doslova hovoří o tom, že řidič nemá právo rozhodovat o tom, kterou značku respektovat a kterou nikoli. „Účastník silničního provozu nemůže sám činit soudy o zákonnosti dopravní značky a rozhodovat se, zda se značkou bude řídit, či nikoli,“ stojí v rozhodnutí.
Prakticky to tedy znamená, že pokud řidič kvůli porostu neuvidí značku na začátku obce, případné pokutě se nevyhne. To by se však podle policie stát nemělo. „Policie ČR před zahájením měření rychlosti každopádně daný úsek, včetně srozumitelnosti a přehlednosti dopravního značení kontroluje,“ Hradecké Drbně policejní mluvčí Hana Rubášová. V případě nesouhlasu s přestupkem by musel řidič podstoupit správní řízení.
Jen za rok 2021 bylo v České republice nahlášeno 9 128 poškozených nebo špatně viditelných dopravních značek. 7 176 z nich se podařilo dát do pořádku.
„V případě zjištění závady dopravního značení Policií ČR je tato závada oznámena příslušnému správci pozemní komunikace, který ji následně odstraní,“ uvedla policejní mluvčí. Primárně se však předpokládá, že závadné značky ohlásí samotné kontroly ŘSD nebo Údržby silnic Královéhradeckého kraje, které se zároveň postarají o jejich odstranění.
„I přes tuto kontrolu se občas stane, že je vegetace rychlejší a nějaká značka unikne pozornosti kontrol. Vítáme proto i upozornění občanů,“ uvedla pro redakci Petra Drkulová z regionálního týmu ŘSD. Špatně viditelné, zarostlé, nevhodně umístěné nebo poškozené dopravní značky mohou nahlásit i samotní řidiči nebo obyvatelé obcí. A to vždy přímo správci komunikace. Tedy Královéhradeckému kraji nebo Ředitelství silnic a dálnic.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Královehradecký kraj vede republikové statistiky kácení stromů podél silnic. Jděte sakra, čůráci, do prdele.