Počasí dnes25 °C, zítra26 °C
Sobota 13. července 2024  |  Svátek má Markéta
Bez reklam

ANKETA: Volby jen v pátek. Co říkáte na nový vládní návrh, který má platit od roku 2026?

Dvoudenní volby by měly být od roku 2026 minulostí. Vláda ve středu schválila ústavní novelu a nový předpis o správě voleb, podle kterého by se měly volby konat jen v pátek od 7:00 do 22:00. Podobný systém voleb funguje dlouhodobě ve všech zemích Evropské unie. Změnu hodnotí kladně také politologové. Naopak poslanci ANO s návrhem nesouhlasí.

Souhlasíte s jednodenními volbami?

Celkem hlasovalo31 čtenářů

„Česká republika je v Evropské unii posledním státem se dvěma volebními dny. Vláda dala zelenou návrhu ministerstva vnitra, aby se všechny druhy voleb konaly v jednom dni. Pokud v rámci legislativního procesu nezasáhne Parlament, bude hlasování probíhat v pátek od 7 do 22 hodin.  Volební místnosti tak budou otevřeny o hodinu déle, než je aktuální doba pro hlasování při dvoudenních volbách,“ potvrzuje mluvčí ministerstva vnitra Klára Dloubalová.

Pátek je podle politologů dobrou volbou především kvůli sčítání hlasů, které následuje hned po uzavření volebních místností. To je během víkendové noci komfortnější, než by bylo během noci mezi pracovními dny. „Výběr pátku mi přijde velmi rozumný. Pátek je den, kdy všechny potenciální voličské skupiny mají zhruba podobnou šanci přijít,“ politolog Tomáš Lebeda.

Na tom, zda je systém jednodenních voleb správný, se nemohou shodnout politici. „Osobně jsem pro jednodenní volby a podporuji korespondenční volbu,“ říká například europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Pátek nebo neděle?

Opačný názor má poslanec za ANO Radek Vondáček. Opoziční hnutí bude podle něho navrhovat, aby se jednodenní volby konaly v neděli, nikoli v pátek. Po jednání stínové vlády ANO to řekl právě místopředseda hnutí. „Je to určité omezení komfortu, který má náš volič už řadu let a je na to zvyklý. Otázkou je, zda je to skutečně nezbytné a v době, kdy se snažíme o zvýšení volební účasti, jestli je to krok správným směrem. Ta hlavní otázka je, proč zrovna v pátek,“ dodává.

Už v minulém funkčním období Sněmovny se podle něj všechny politické strany shodly na tom, že pokud by se ke změně mělo z ekonomických důvodů přistoupit, mělo by se volit v neděli. „Kromě toho se vůbec nepočítá s lidmi ve směnném provozu, s lékaři, kteří slouží 24 hodin,“ uvádí předseda sněmovního ústavně-právního výboru.

Problematické je také podle ANO a některých dalších opozičních politiků to, že ve všech školách, knihovnách či dalších veřejných budovách, kde jsou volební místnosti, bude muset být v pátek zavřeno.

Na korespondenční volbu se stále čeká

Jednodenní volby podle premiéra Petra Fialy (ODS) odpovídají evropským standardům. „Návrhy změn vycházejí z dlouhodobé činnosti pracovní skupiny, kterou tvořili zástupci ministerstva vnitra a zástupci politických stran zastoupených v Parlamentu,“ podotkl premiér.

Vzniknout má i informační systém správy voleb, který bude obsahovat seznam voličů, registr kandidátních listin, registr okrskových volebních komisí a nástroj pro sestavování elektronických petic. „Protože součástí nových zákonů je i elektronizace volebního procesu a ta vyžaduje nějakou přípravu, a to přípravu poměrně náročnou, převážná část nového zákona se bude vztahovat až na volby v roce 2026,“ upřesnil premiér Fiala.

Díky tomu by měla být možná další změna, a to zrušení místní příslušnosti pro výdej voličských průkazů. Nově tak bude možné žádat na kterémkoli obecním nebo zastupitelském úřadě. „V programovém prohlášení jsme voličům slíbili modernizaci správy voleb a snazší získávání voličských průkazů. Tímto svůj slib plníme,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). 

Z programového prohlášení ale stále chybí zavést korespondenční hlasování pro Čechy v zahraničí. „Prezidentské volby, které právě skončily, nám znovu ukázaly, jak by korespondenční volba krajanům ulehčila život. Budu se snažit znovu otevřít diskusi o návrhu, který už dávno leží v Poslanecké sněmovně a ke kterému jsme se kvůli obstrukcím opozice nedostali,“ uzavřel ministr Rakušan.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky volby, Evropská unie, Ministerstvo vnitra České republiky, ANO 2011, Česko, Parlament České republiky, volební místnost, Petr Fiala, Poslanecká sněmovna ČR, Tomáš Zdechovský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Libor Burian

Omezit možnost hlasování domácím, ulehčit hlasování těm kteří tu často dlouhodobě nežijí. Jak sledují politické dění, plnění volebních programů, slibů, spokojenost občanů s vládou ? Neponesou následky své volby. Digitalizaci státní správy měli v programu piráti, dostali nabídku na tu práci před minulými volbami ale radši zalehli v ,opozici'.Sledujeme stejný postup před kterým varuje film Už je zase tady'o nesmrtelnosti'mafie.Mafie vede svět od krizí ke krizím a od válek k válkám prostřednictvím bílých koňů,loutek,komediantů,kudlanek,trubců,neschopných něco skutečně dělat pro obyvatele země kde žijí jak vidíme i u nás.O eu Minúta pravdy Milana Uhríka a další,projev Alice Wedel Afd na yt Roman Kirsch české titulky,o anděle Sara Wagenknecht.O vzniku zadlužení obecně nejen film Vítejte v Řecku pane inspektore.Kmotr.Příběh Kmotra-agentStB Mrázek,Šmejdi,Gangster ka, Sametoví vrazí,Ivánku kamaráde můžeš mluvit,písně Karel Kryl Demokracie,Věštec Ivan Řekni kde ty prachy jsou,Kabáti Colorado,Klus Pánubohu do oken,Mám jednu ruku dlouhou,Sami,Nightwork píseň pro obyvatele města Prahy,Pokáčova rychlovka Sexuální násilí.O jejich dnešní vàlce Prof John J Mearsheimer university Chicago-YT Matěj Gottwald české titulky.Filmy Hlava22,Planeta opic,Pošťák,Doktor divnoláska. Forest Gump,Obchodník se smrtí,Soukromá válka pana Wilsona,Vlk z Wall Streetu, Erin Brockovich,Někdo to rád horké, vše o Schindlerův seznam, Musíme si pomáhat. Rozrušená země.Toman.Ucho.Akumulator1,2. Vše varující díla.Citát rotschild 1763:Ti kteří chápou systém budou tak zainteresováni na vlastním zisku nebo závislí na prospěchu který systém přináší že z jejich řad nikdy opozice nevzejde.Masa lidí neschopná to mentálně pochopit bude však své břímě nést bez reptání.Možná ani nebude tušit že celý systém je nepřátelský jejich vlastním zájmům... Jako ovce nebo pomalu ohřívaná vařená žába-lidé.

Čtvrtek, 9. února 2023, 20:02Odpovědět

ANKETA: Volby jen v pátek. Co říkáte na nový vládní návrh, který má platit od roku 2026?  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.