Počasí dnes15 °C, zítra13 °C
Pondělí 20. března 2023  |  Svátek má Světlana

Volební místnosti jsou otevřené. Česko začíná volit mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem

Česká republika začala volit v druhém kole prezidentských voleb. Do něho se dostal generál Petr Pavel a poslanec Andrej Babiš. V prvním kole vyhrál s těsným náskokem Petr Pavel. Celorepublikově získal 35,4 procenta hlasů. Andrej Babiš od voličů dostal 34,99 procenta. Novou hlavu státu budeme znát v sobotu odpoledne.

Volební místnosti budou otevřené v tradičním čase. Dnes do 22:00. Zítra je možné volit mezi 8:00 a 14:00. Následně se volební místnosti uzavřou a začne sčítání hlasů.  

Do volební místnosti lidi potřebují pouze občanský průkaz. Popřípadě také voličský průkaz, pokud byl vydán. Volební lístky v druhém kole poskytne přímo volební komise. Volič vybere lístek se svým kandidátem, za plentou ho vloží do úřední obálky a následně ji vhodí do urny. Druhý hlasovací lístek vyhodí.  

Pavla doporučila volit mimo jiné čtveřice neúspěšných kandidátů z prvního kola, z nichž se do jeho kampaně zapojili bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová a senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer. Babiš dostal podporu od končícího prezidenta Miloše Zemana a neparlamentní KSČM a Trikolory, které v prvním kole prezidentského adepta nepostavily.

V prvním kole byla účast rekordní  

Současná dvojice kandidátů na prezidenta republiky do druhého kola postoupila z osmi uchazečů o hlavu státu. V prvním kole vyhrál Petr Pavel na Hradecku, Náchodsku a Trutnovsku. Na Jičínsku a Rychnovsku ho předběhl Andrej Babiš. Zájem o první kolo prezidentských voleb byl rekordní. Celorepublikově hlasovalo 68,24 procenta, v Královéhradeckém kraji dokonce 70,91 procenta oprávněných voličů.  

Půjdete v druhém kole prezidentských voleb k urnám?

Celkem hlasovalo629 čtenářů

První volební místnosti se otevřely v Argentině, Brazílii a v Chile. Po včerejší 20:00 středoevropského času se začalo volit také na východním pobřeží Spojených států, konkrétně ve Washingtonu a v New Yorku, a v kanadské Ottawě, o hodinu později také v Chicagu.

Jasným favoritem je podle bookmakerů Petr Pavel. Jeho kurz klesl na 1,06. Na Andreje Babiše je v současnosti kurz 11. Petra Pavla favorizují také předvolební průzkumy.

V České republice jde teprve o třetí přímou volbu prezidenta. V prvních dvou případech občané zvolili Miloše Zemana. Tímto způsobem se u nás volí od 2010. Do té doby se prezident republiky volil nepřímo. Volba se konala na společné schůzi Poslanecké sněmovny a Senátu. 

Ohodnoť článek

Štítky Česko, Andrej Babiš, Petr Pavel, volební místnost, Miloš Zeman, Královéhradecký kraj, Poslanecká sněmovna ČR, Senát Parlamentu České republiky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.