Počasí dnes1 °C, zítra2 °C
Středa 8. února 2023  |  Svátek má Milada

Lízátka už jsou komplet, nahoru šel na hradeckém stadionu poslední stožár

Hradecká lízátka už jsou komplet, všechny čtyři stožáry s osvětlením jsou nahoře. Padesát let stará lízátka jsou součástí nového stadionu za víc než 630 milionů korun. Aréna by měla být dokončena na konci června.

Na budovaný fotbalový stadion v Hradci Králové se dnes po opravě vrátil poslední ze čtyř osvětlovacích stožárů ve tvaru lízátka. Osvětlovací tělesa jsou od postavení v roce 1974 jednou z charakteristických dominant stotisícového města. Tvůrci nového stadionu se je rozhodli po opravě opět použít a zakomponovat do nového stadionu. 

První stožár stavbaři vztyčili ve středu 18. ledna. Instalaci 55 metrů vysokých a 40 tun vážících stožárů dělali za pomoci dvou jeřábů. "Usazení se odehrálo podle plánu a bez komplikací," řekla mluvčí společnosti Strabag Edita Novotná.

Stavbaři osvětlovací stožáry sundali v září 2021. Následně se pustili do jejich opravy, kterou udělali přímo na okraji staveniště. Vyměnili zkorodované a narušené části a díly. Dělníci také doplnili konzoly pro namontování LED reflektorů a konstrukce pro ukotvení stožárů. Do konce stavby stadionu budou na lízátkách svítit jen malá bezpečnostní světla pro letecký provoz, plně rozzářit by se měla v létě.

Stadion za více než 630 milionů korun bez daně město buduje od srpna 2021. Hotový by měl být na konci letošního června. Kapacitu bude mít 9300 diváků. Stavbaři nyní především pracují na ocelové konstrukcí zastřešující tribuny. Také pracují na stavbě objektu západní tribuny, v níž bude hlavní zázemí celého stadionu.

Stadion staví konsorcium firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont. Kvůli zdražení stavebních materiálů a prací a zadání dalších prací se město se stavbaři loni v červnu dohodlo na zvýšení ceny o 59 milionů korun a prodloužení termínu stavby o dva měsíce.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Facebook

Štítky ČR, správa, stavby, fotbal, Hradec Králové, stadion

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.