Poplatek za svoz a likvidaci odpadu v sedmnáctitisícovém Jičíně od ledna vzroste o 11 procent na 612 korun za dospělého člověka a rok z nynějších 552 korun. Zvýšení poplatku dnes schválili zastupitelé města. Z 20 přítomných hlasovalo pro nové ceny 15 zastupitelů. Již loni radnice uvažovala u zvýšení poplatku na 600 korun, ale nakonec k němu nepřistoupila. Ostatní okresní města v Královéhradeckém kraji odpadové poplatky pro rok 2023 měnit nebudou.
Zvýšení poplatku za svoz a likvidaci odpadů jičínská radnice zdůvodnila zejména novou zákonnou povinností města platit poplatek za skládkování vlastních odpadů. Loni na poplatcích město odvedlo státu 3,1 milionu korun. Náklady na svoz odpadů také zvedly výrazně dražší pohonné hmoty.
Město odpadový systém dotuje miliony korun ročně. Loni náklady na systém sběru a likvidace odpadů ve městě meziročně vzrostly o 22 procent na 22,3 milionu korun a město je z rozpočtu dotovalo částkou 7,9 milionu korun. Na poplatku od obyvatel radnice loni vybrala 6,8 milionu korun, další významné příjmy měla ze systému Eko-kom nebo skládkovacího poplatku. Svoz a likvidaci odpadů v Jičíně zajišťuje příspěvková organizace Technické služby.
Jičín naposledy poplatek za odpady zvyšoval k 1. lednu 2020 na nynější úroveň 552 korun. Předtím osm let činil v Jičíně poplatek 492 korun na osobu a rok. Nižší poplatek mají tradičně obyvatelé čtvrti Popovice, kteří mají na svém území městskou skládku a musejí snášet provoz s ní spojený.
V Hradci Králové bude základní poplatek za vyvážení popelnic nadále 600 korun za dospělou osobu. V Trutnově zůstane poplatek na 540 korunách za osobu. Výši poplatku zachová v roce 2023 i radnice Náchoda. V Náchodě činí základní poplatek 900 korun na osobu, ale platí pravidlo, že kdo zaplatí do konce února, hradí sníženou taxu 450 korun. Kdo zaplatí do konce května, má sazbu 650 korun. Rychnov nad Kněžnou zachová základní poplatek na letos zavedených 750 korunách.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.