Počasí dnes1 °C, zítra1 °C
Pátek 27. ledna 2023  |  Svátek má Ingrid

Bagry se zakously do historického chodníku vedle hradeckého krajského soudu

Už několik týdnů se opravuje historický chodník u evangelického kostela v centru Hradce Králové. Podle stavbařů je to velmi náročná akce. Stavební firma musí kromě jiného vyskládat chodník v plné jeho šíři a zachovat palmetkový vzor.

Stavbaři pracují na rozhraní ulic Nezvalova, Československé armády a U Kavalíru naplno. Při přípravě obnovy chodníku byla odhalena dlažba z roku 1938, která byla zakryta vrstvou asfaltu. "V době výstavby chodníku docházelo k realizaci asfaltových chodníků, které jsou zřejmé v blízkém okolí evangelického kostela, ale už tenkrát docházelo k odporu a jedním z důkazů je vzor chodníku před kostelem. Tenkrát byla stavba chodníku závislá na majiteli pozemku a město si přebíralo chodník až po roce bez závad. Stejný vzor chodníku, jako před evangelickým kostelem, se vyskytoval také před muzeem," řekl vedoucí odboru památkové péče Jan Falta

"Jedním z nejtěžších úkolů stavební firmy bude znovu vyskládat chodník v jeho plné šíři a zachovat palmetkový vzor," dodal. Palmetkový vzor byl jedním z dražších a nachází se například v secení ornamentice. 

Hodnocení článku je 94 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Honza Musil

Štítky chodník, Hradec Králové, evangelický kostel, oprava, kostel, Československá armáda

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.