Počasí dnes-1 °C, zítra2 °C
Neděle 29. ledna 2023  |  Svátek má Zdislava

Nasát vánoční atmosféru nám v Hradci pomůže Muzejní adventní trh, už se blíží

Muzeum východních Čech v Hradci Králové připravuje na první adventní víkend tradiční XXXIII. Muzejní adventní trh. Konat se bude od pátku 25. do neděle 27. listopadu 2022 u Muzea východních Čech v Hradci Králové na Eliščině nábřeží.

Loni jsme si kvlůi covidovým nařízením trhy neužili, letos to bude jiná. Přípravy jsou v plném proudu. Muzejního adventního trhu, který letos přivítá téměř devět desítek producentů, řemeslníků a prodejců. V době před pandemií Covid-19 se trhu pravidelně účastnilo až 150 řemeslníků. „Letos sice nejsme limitováni vládními opatřeními jako v uplynulých letech, přesto volíme pouze venkovní variantu konání trhů. Tím, že neobsadíme interiéry muzea, je kapacita pro řemeslníky nižší. Návštěvníci tak alespoň mohou nerušeně navštívit aktuální výstavy a stálé expozice za zvýhodněné vstupné," řekl Stanislav Hrbatý z Návštěvnického oddělení muzea.

V sobotu 26. listopadu 2022 od 9 do 17 hodin pak budou oba vnitřní vestibuly muzea patřit speciálnímu doprovodnému programu, který přibližuje etnografka muzea Martina Vlčková: „Pro návštěvníky jsme připravili rukodělné dílny, které povedou šikovní řemeslníci, z nichž někteří jsou držiteli ocenění „Zlatý kolovrat“ nebo „Nositel tradice lidových řemesel“. Bude tak možné nahlédnout pod ruce formířů a vyzkoušet si například techniku modrotisku zapsanou na reprezentativním seznamu UNESCO, objevit kouzlo zdobených perníčků nebo výroby betlémových figurek.“ 

Příjemnou atmosféru blížících se Vánoc tak dokreslí um a dovednost poctivých řemeslníků z celé republiky a doplní ji široká nabídka kvalitních výrobků z přírodních materiálů či z keramiky, dále perníků, šperků, svíček z včelího vosku, mýdla a mnoha dalších produktů. Samozřejmostí se stalo zastoupení řemeslníků oceněných titulem „Nositel tradice lidových řemesel“ České republiky a také výrobců dodržujících tradiční výrobní postupy zapsané na republikovém Seznamu nemateriálních kulturních statků ČR nebo na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva. Venkovní trhy pak ještě zpestří dětské projížďky na oslících (Oslitrek.cz).

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Muzeum Východních Čech

Štítky muzeum, trh, Vánoce, Hradec Králové, řemeslo, Muzeum východních Čech, Česko, Martina Vlčková, Světové dědictví UNESCO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.